Norite pranešti naujieną?
gitana@krastietis.lt

Nemokama reklama


Facebook draugai

Sportininkai už blaivią šalį ir mokslu pagrįstą svaigalų kontrolę (0)

2016-04-25 09:39 | Arvydas Nekrošius
Edvinas Krungolcas

Edvinas Krungolcas / Alfredo Pliadžio nuotrauka

Sportininkai, olimpiečiai pasisako už blaivią Lietuvą ir palaiko mokslu pagrįstas alkoholio kontrolės priemones. Matydami, kiek žalos visuomenei padaro alkoholio didelis suvartojimas ir jau daugybę metų negebėjimas aukščiausioms valdžios institucijom suvaldyti padėti ir mažinti svaigalų vartojimą – olimpiečiai palaiko iniciatyvą „Už blaivią“ ir kviečia piliečius prisidėti savo parašais, o valdžios institucijas – veikiančiomis priemonėmis prie padėties keitimo.

Trims garsiems sportininkams Edvinui Krungolcui, Egidijui Balčiūnui ir Linai Kačiušytei uždavėme kelis susijusius klausimus: Kokį pavyzdį gali parodyti sportininkai, žymūs žmonės formuodami nuostatą, kad tik blaivūs gali situaciją kontroliuoti, kažką gyvenime pasiekti, laimėti, o svaiginimasis veda tik į degradaciją?

Parašų rinkimo iniciatyva „Už blaivią“ rodo, kad žmonės labai noriai pasirašo po Alkoholio kontrolės įstatymo keitimu pagal mokslininkų rekomendacijas. Gal ir politikai galiausiai susivoks? Ar Seimas yra pajėgus priimti veikiančias įstatymų pataisas pagal mokslininkų rekomendacijas?

Edvinas Krungolcas, Pekino vasaros olimpinių žaidynių prizininkas:  Be abejo, sportininkai yra vieni iš matomų žmonių, o todėl neretai jų pavyzdžiu seka ir kiti. Nesenas atvejis ir su Artūru Valinsku tikrai yra nemalonus, bet ir jis tai suvokė ir stengiasi tai išpirkti įdėdamas didesnį indėlį į  tą blaivumo propagavimą, nes suprato, kad yra atsakingas už šį savo nusižengimą. O sportas ir alkoholis, ypač nesaikingas jo vartojimas, yra visiškai nesuderinami dalykai.  O tų neigiamų pasekmių dėl alkoholio vartojimo yra apstu, tačiau, gal reikėtų ne tiek juos rodyti, nes tų blogybių pristatymo yra tikrai apstu, tuo net žiniasklaida naudojasi siekdama ilgesnio pinigo, kiek reikėtų gerų pavyzdžių, rodyti įkvepiančius dalykus. Juk matome tą depresijų, savižudybių, alkoholizmo atmosferą, bet svarbiausia, kaip tai pakeisti kitais gražiais dalykais.

Edvinas Krungolcas 1. Alfredo Pliad_io nuotrauka

Edvinas Krungolcas / Alfredo Pliadžio nuotrauka

Tos piktžaizdės visuomenei žinomos seniai, gaila, kad tik dabar po labai jau kraupių įvykių, susijusių su alkoholio vartojimu, pradėta bent ieškoti kažkokių sprendimų. Bet gerai, kad visuomenė susivokia ir matosi jos pakilimas norint šią problemą išspręsti iš esmės. Norėtųsi, kad ir Seimas būtų atsakingas, kuris nepasiduotų siaurų finansinių interesų grupių spaudimui, o atsiribotų nuo jų ir pagalvotų apie tautos sveikatą, o ne grupuočių pinigines.  Tad pasirašau po mokslininkų parengtu įstatymo projektu ir kitus raginu pasirašyti.

Egidijus Balčiūnas, irkluotojas, baidarininkas, triskart pasaulio čempionas: Pirmiausia vaikai žiūri į savo tėvus ir jais seka, taip vyksta tikrasis auklėjimas. Kuo daugiau bus tokių blaivių ir sveikų pavyzdžių, tuo mums visiems bus geriau. O kad vis didesnė visuomenės dalis renkasi aktyvų laisvalaikio praleidimo būdą be svaigalų, matome vis daugiau važinėjančių dviračiais, vaikštinėjančių ar bėginėjančių parkuose ir panašiai – tai akivaizdu. Žiemą vysto šiam laikotarpiui tinkamas sporto rūšis. Tas besikeičiantis požiūris į sveikatinimasi, sveikatingumą, mitybos keitimą, didesnį fizinį aktyvumą, džiugina. Kas buvo prieš 10 metų ir kas dabar – tai pokyčiai jau matomi plika akimi. Kiek vien sporto, sveikatingumo klubų įsikūrė, kurie visi užpildyti. Yra pasiūla ir blaivių festivalių, vakarėlių, renginių, kurių kažkada nebuvo.

Egidijus Balčiūnas

Egidijus Balčiūnas / Alfredo Pliadžio nuotrauka

Sprendžiant kažkokią problemą, akivaizdu, klausiame šios srities specialistų, ekspertų. Jei turime mokslininkų ištirtą sritį ir jų rekomendacijas, ką reikia daryti, savaime suprantama, politikams privalu jų klausyti ir priimti atitinkamus sprendimus.  Juk tam ir yra mokslininkai, kurie atlieka tyrimus, apibendrina medžiagą, lygina, kaip vienos ar kitos priemonės veikia kitose šalyse, kad jos duos teigiamą kryptį, rezultatus ir pas mus.

Lina Kačiušytė, plaukikė rekordininkė, olimpinė čempionė, Lietuvos olimpiečių asociacijos prezidentė: Be abejo, kad pirmiausia reikia pradėti nuo pavyzdžio. Suprantama, nelabai tinkamai atrodo, jei, pavyzdžiui, kokia sverianti 150 kiligramų  kalbėtų kitiems apie būtinybę kontroliuoti savo svorį, taip pat ir šiuo klausimu. Sportininkai taip pat gali parodyti savo elgesiu, kad jie už blaivų, sveika gyvenimo būdą. Juk sportininkams labai konkretu: jei šiandien atsipalaidavai, net saikingai pavartojai svaigalų, tai kitą dieną jau atsilieps tavo rezultatams. Net jei aš išgeriu vyno, tai man labai sukyla apetitas, valgau be saiko ir tada turiu problemų su svoriu. Ta situacija mane sustabdo ir nuo alkoholio vartojimo.

Lina Ka_iu_yt_ su deglu. Alfredo Pliad_io nuotrauka

Lina Kačiušytė / Alfredo Pliadžio nuotrauka

Tik kad tai nebūtų politikų tik prieš rinkimus veidmainiavimas, o po jų daro kaip spaudžia alkoholio pramonė. Manau, kad piliečių iniciatyvos „Už blaivią“ yra yra logiškos alkoholio kontrolės priemonės, po kuriomis ir aš pasirašiau. Juk tai nėra visiškas uždraudimas, čia nereikia nieko išradinėti: yra kitų šalių puiki patirtis. Mums atrodo, kad tai griežtos priemonės, nes mūsų mentalitetas labai sugadintas. Neseniai grįžau iš Stokholmo, matau kaip tai veikia: bet kur tikrai alkoholio nenusipirksi, aišku, yra specializuotos parduotuvės prie kurių tie vargšai stovinėja, kaip ir pas mus, bet tų tašku yra nepalyginamai mažiau. Kai  nėra labai daug vietų įsigyti, tada suveikia ir mūsų tingėjimas ir taip suvartojama alkoholio mažiau. Kas nori įsigyti kažkokiai progai ar yra priklausomi, tai jie vis vien nusiperka, bet jei nėra arti parduodama, taip išvengiama tokių atsitiktinių alkoholio vartojimų, kurie pas mus yra įprastiniai, kasdieniniai. Ir tą problemą tikrai privalome išspręsti, nes jau prieitas liepto galas.

Griežtai draudžiama kraštietis.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse, kopijuoti, dauginti, platinti ar kitaip atgaminti puslapio turinį be raštiško kraštietis.lt įkūrėjo sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti kraštietis.lt kaip pirminį informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią kraštietis.lt nuorodą.

Komentarai (0)

Komentarų nėra


Rašyti komentarą

Už komentarų turinį tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę lankytojai, todėl kraštietis.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę. Mes pasiliekame teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus.

* - būtina užpildyti.


Visos teisės saugomos Visos teisės saugomos

Visos teisės saugomos. © 2014-2024 kraštietis.lt

Kopijuoti, dauginti, platinti ar kitaip atgaminti puslapio turinį galima tik gavus raštišką kraštietis.lt sutikimą.

krastietis.lt - Raseinių naujienos vertinamos 5.0 balais iš 5 , remiantis 32 skaitovų vertinimais.