Norite pranešti naujieną?
gitana@krastietis.lt

Nemokama reklama


Facebook draugai

Šiapus ir anapus Dubysos gyvena ne tik žemaičiai (0)

2014-07-02 12:34 | Arvydas Nekrošius
Pasimatymas Betygalos bendruomenės namuose

Pasimatymas Betygalos bendruomenės namuose

Dubysos regioninio parko direkcija pagal Raseinių rajono savivaldybės etninės kultūros plėtros 2014-2016 m. programos įgyvendinimo 2014 m. priemonių planą, surengė edukacinį renginį „Žemaičiai šiapus ir anapus Dubysos“. Planuojant ir organizuojant renginį siekta puoselėti etninę kultūrą, materialiojo ir nematerialiojo paveldo perimamumą, išlaikyti Raseinių krašto savitumą, pažinti vietinę tarmę ir ja kalbėti.

Raseiniai – Žemaitijos pakraštys, todėl būtų galima teigti, kad mūsų jaunuomenė dorai nesupranta nei žemaitiškai, nei aukštaitiškai. Lietuva – nedidelė šalis, bet kokia ji įvairi: kas kampelis vis kita šnekta, kitas rūbas, valgis, kitas ir žmonių charakteris. Raseinių rajonas pagal tarmę priskiriamas pietų žemaičiams raseiniškiams, vakarų aukštaičiams šiauliškiams ir vakarų aukštaičiams kauniškiams. Ties Lyduvėnais abipus Dubysos gyvena žemaičiais save laikantys, o Betygaloje gyvenantys save priskiria labiau aukštaičiams pagal tarmę. Tiesa, gyvenimo būdu, papročiais, kaip ir visas Raseinių rajonas esame labiau žemaičiai. Dėl gyventojų judėjimo, įvairių etninių Lietuvos regionų gyventojai pasklidę po miestus ir miestelius. Neretai išgirstame ir dzūkuojantį ar taupiai žemaitišką žodį ištariantį prekeivį turguje, autobuse, o ir šeimose nemažai atitekėjusių, į žentus parėjusių „iš pa Utenas“ ar „nuo Suvalkų“. Tokia įvairovė mums, mažai lietuvių tautai visai smagi: turime betarpišką galimybę geriau pažinti visą Lietuvą per savo šeimos narius.

Betygalos bendruomenės namuose, įsivaizduodami Dubysos upę, taip ir susėdome: viename krante raseiniškiai, kitame – betygališkiai. Ieškodami etninio grūdo tai viename, tai kitame krante, įsitikinome, jog labiau esame panašūs, vienodai šmaikštūs, žodingi ir dainingi, nestokojantys išradingumo. Raseiniškiai Viktoro Petkaus pagrindinės mokyklos 7 a klasės moksleiviai (auklėtoja J. Kilkiuvienė), renginio dalyvius supažindino su žemaičių tarme. Iš abiejų krantų atsakinėjome klausimus, pateikėme patarmės pavyzdžių, minėme mįsles, vaidinome patarles. Raseiniškiai moksleiviai išmoningai vaidino patarles ir priežodžius, o betygališkiai „suko“ galvas jas įvardindami. Prisiminėme lietuvių tautosakos klodus, juose esančią išmintį. Išmaniausi, žinoma, gavo įvairių prizų.

Užgrojus Raseinių V. Petkaus pagrindinės mokyklos 9 a klasės moksleiviui Dainiui Maslauskui, kojos ir rankos ėmė kilnotis. Dainius – tikras pastarųjų metų atradimas: mažai jaunuolių, kurie domėtųsi etnografija, liaudies tradicijomis ir muzika. Dainiaus pasakojimas ir grojimas „peterburgska“ armonika ypač sužavėjo betygališkius. Planuojama jaunąjį armonikierių kviesti į būsimus renginius. Ne mažiau uždegančios ir betygališkių dainos: Raseinių kultūros centro Betygalos kultūros namų mišrus vokalinis ansamblis linksmino renginio dalyvius, jaunimas iš Raseinių nuoširdžiai džiaugėsi, plojo ir dainavo kartu.

„Kulinarinė kelionė“ po salę priminė žemaitiškus valgius: ubagynę, cibulynę, kiunkę, kastinį, srėbalynę ir kitus primirštus patiekalus. Šįkart jų negaminome, vaišinomės kvapnia Betygalos apylinkėse surinkta žolelių arbata, kurios parvežėme ir namiškiams.

Tokio pobūdžio renginius jaunimui planuojame rengti kasmet. Dubysos regioninio parko direkcija pernai pasirašiusi bendradarbiavimo sutartį su Raseinių V. Petkaus, Raseinių „Šaltinio“, Ilgižių pagrindinėmis mokyklomis, Raseinių specialiąja mokykla. Šių metų kovo – gegužės mėnesiais minėtose mokyklose surengėme edukacines programas „Iš močiutės skrynios“, „Paukštis lietuvių liaudies kultūroje“.

dubysa

Griežtai draudžiama kraštietis.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse, kopijuoti, dauginti, platinti ar kitaip atgaminti puslapio turinį be raštiško kraštietis.lt įkūrėjo sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti kraštietis.lt kaip pirminį informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią kraštietis.lt nuorodą.

Komentarai (0)

Komentarų nėra


Rašyti komentarą

Už komentarų turinį tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę lankytojai, todėl kraštietis.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę. Mes pasiliekame teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus.

* - būtina užpildyti.


Visos teisės saugomos Visos teisės saugomos

Visos teisės saugomos. © 2014-2024 kraštietis.lt

Kopijuoti, dauginti, platinti ar kitaip atgaminti puslapio turinį galima tik gavus raštišką kraštietis.lt sutikimą.

krastietis.lt - Raseinių naujienos vertinamos 5.0 balais iš 5 , remiantis 32 skaitovų vertinimais.