Senosios skulptūros paroda „Šventasis Jonas Nepomukas“ (0)
Spalio 5 d. Raseinių krašto istorijos muziejuje atidaroma senosios skulptūros paroda „Šventasis Jonas Nepomukas“ iš Trakų istorijos muziejaus. Ši paroda pradėjo Lietuvos muziejų asociacijos 2015 m. renginių ciklą „Liaudies meno grožis“ ir pasklido visuose Lietuvos etnografiniuoise regionuose.
Raseinių muziejaus muziejininkai pristato parodą, skirtą šventajam Jonui Nepomukui, kuriam sukanka 675 metai. Parodos eksponatai datuotuojami XVIII-XX a. Tai liaudies drožėjų skulptūros, paveikslai, religiniai medalikėliai, šventi paveikslėliai, 1732 m. Vokietijoje išleistas 18 graviūrų rinkinys. Parodoje eksponuojamos profesionalių meistrų ir vietinių drožėjų – dievadirbių 32 mediniės skulptūros.
Į Lietuvą šventasis atkeliavo iš Čekijos. XVIII a. Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje jėzuitai išplatino šv. Jono Nepomuko kultą.
Šventasis Jonas Nepomukas apie 1340 m. gimė mažame Nepomuko miestelyje netoli Pilzeno, Bohemijoje (Čekija). Jaunuolis studijavo teologiją ir kanonų teisę Prahos ir Paduvos universitetuose. 1380 m. buvo įšventintas į kunigus. Vėliau apsigynė kanonų teisės daktaro vardą ir pradėjo darbą Prahos arkivyskupijoje. 1389 m. paskirtas Prahos šv. Vito katedros kanauninku, ėjo Prahos vyskupijos generalvikaro pareigas, buvo Čekijos karaliaus Vaclovo IV Liuksemburgiečio (1378-1419) žmonos Joanos nuodėmklausiu. Kilus ginčui tarp karaliaus Vaclovo IV ir Prahos arkivyskupo Jano Jenšteino (1350-1400) dėl bažnyčios įtakos valstybei, palaikė arkivyskupo pusę. Už pasipriešinimą karaliui Jonas Nepomukas buvo suimtas, tardomas, kankinamas ir pasmerktas myriop. Karaliui įsakius, 1393 m. kovo 19 d. naktį buvo surištas ir įmestas nuo tilto į Vltavos upę. 1693 m. Jono garbei ant tilto, nuo kurio jis buvo nustumtas, buvo pastatytas paminklas.
Popiežius Inocentas XIII (1721-1724) 1721 m. gegužės 31 d. Joną Nepomuką paskelbė palaimintuoju. Po aštuonerių metų popiežius Benediktas XIII (1724-1730) 1729 m. kovo 19 d. Joną Nepomuką kanonizavo ir paskelbė Gegužės 16 dieną šv. Jono Nepomuko diena. Šis šventasis laikomas Čekijos valstybės, kunigų, upeivių, sielininkų, malūnininkų, tiltų globėju, saugančiu nuo potvynių ir visų vandens nelaimių. Tikima, kad šventasis globoja visus neteisingai apkaltintuosius.
Šventasis vaizduojamas su kunigo drabužiais, jį pažinti taip pat padeda balta kamža arba rochetė ir biretas ant galvos. Kiti atributai – krucifiksas, palmės šakelė, kartais knyga ar nimbas su penkiomis žvaigždutėmis, primenančiomis legendą apie Vltavos upėje sužibusias žvaigždes, kai Jonas Nepomukas buvo numestas nuo tilto. Kitas, retesnis simbolis – raudonas liežuvis.
1702 m. Vilniaus jėzuitų spaustuvėje išleidžiama knyga apie šv. Jono Nepomuko gyvenimą. Lietuvos – Lenkijos valdovas Augustas II (1709-1733) šv. Joną Nepomuką pasirinko valstybės patronu, greta šv. Stanislovo ir šv. Kazimiero.
Kviečiame visus ateiti į muziejų (Muziejaus g. 3), kur nuo spalio 5 dienos veiks senosios skulptūros paroda „Šventasis Jonas Nepomukas“. Čia galėsite pamatyti unikalią, įvairiapusę ekspoziciją, pasidžiaugsite turiningai praleidus valandą. Paroda veiks iki lapkričio 30 dienos.
Muziejininkė Vita Tarvydienė
Griežtai draudžiama kraštietis.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse, kopijuoti, dauginti, platinti ar kitaip atgaminti puslapio turinį be raštiško kraštietis.lt įkūrėjo sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti kraštietis.lt kaip pirminį informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią kraštietis.lt nuorodą.
Komentarai (0)
Komentarų nėra
Rašyti komentarą
Už komentarų turinį tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę lankytojai, todėl kraštietis.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę. Mes pasiliekame teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus.