Norite pranešti naujieną?
gitana@krastietis.lt

Nemokama reklama


Facebook draugai

Raseinių kapinėse kyla kolumbariumas (0)

2014-07-15 11:02 | Airinas Jermolajevas

SONY DSC
Raseinių civilinėse kapinėse jau pradėtas statyti kolumbariumas, kuriame bus galima laidoti urnas su mirusiųjų pelenais. Rajono valdžia statybų rūpesčius patikėjo UAB „Raseinių komunalinės paslaugos.“ Pasak įmonės vadovo Jono Kiaušo, darbai nėra sudėtingi ir daugelį jų komunalininkai ruošiasi atlikti savomis jėgomis. Planuojama, kad jau šių metų lapkritį, per Vėlines, kolumbariumas atvers savo nišas kremuotiems palaikams.

Iš viso – 4000 vietų

Pagal projektą, kurio bendra vertė – 1,2 mln. Lt, kapinių teritorijos žemumoje ties šuliniu numatyta pastatyti 2-3 aukštų kolumbariumus su daugiau kaip 1000 nišų urnoms laikyti, o drauge sutvarkyti infrastruktūrą: įrengti takelius, apšvietimą, suolelius, vandens kolonėles, pasodinti želdinių. Vienoje nišoje telpa 4 urnos (standartinės 4 asmenų šeimos palaikai), taigi amžinąjį poilsį būsimame kolumbariume galės atrasti per 4000 išėjusiųjų. Projektas nebus įgyvendinamas iš karto – darbus planuojama atlikti keliais etapais: šiemet įrengti tik dalį kolumbariumų ir stebėti, kaip greitai jie bus užpildyti. Vėliau statybos bus tęsiamos pagal poreikį.

kolumbariumas

Pirmasis etapas

UAB „Raseinių komunalinės paslaugos“ direktorius Jonas Kiaušas sako domėjęsis, kaip rengiami kolumbariumai kituose rajonuose. Antai Kėdainiuose veikia 60 nišų, o Radviliškyje pernai lapkritį atidarytas 90 nišų kolumbariumas. Įmonės vadovas drauge su Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoju Alfredu Braukliu ir seniūnu Jonu Elzbergu lankėsi Klaipėdos bei Kretingos kolumbariumuose. Pajūryje jie itin populiarūs – vietos gyventojai noriai patiki savo artimųjų kremuotus palaikus saugoti kolumbariumo celėse. Išanalizavus kitų rajonų patirtį, Raseinių kapinėse iš pradžių nutarta įrengti 104 laidojimo nišų: numatytoje 17 arų teritorijoje bus pastatyti 3 blokai triaukščių (2,50 m aukščio), ir 2 blokai – dviaukščių (1,80 m aukščio) kolumbariumų, kurių kiekvieno ilgis – 2,90 m, svoris – 4 tonos. Manoma, kad tų 104 nišų, kuriose bus galima patalpinti 416 urnų, turėtų užtekti 6-8 metams.

Pagaminta Ariogaloje

Įmonės vadovas atskleidžia, kad gelžbetoninius monolitinius kolumbariumo liejinius pagamins UAB „Ariogalos gelžbetonis“. „Ariogališkiai anksčiau niekada tokių gaminių negamino, tačiau praėjusių metų gruodį su „Ariogalos gelžbetoniu“ šiems darbams atlikti sudarėme sutartį ir per žiemą jie pasistatė sudėtingus įrenginius kolumbariumų blokams lieti. Neieškojome gamintojų kitur, sutarėme su vietiniais, mūsų rajono verslininkais ir esame labai patenkinti ir dėkingi už bendradarbiavimą, – pasidžiaugia „Raseinių komunalinių paslaugų“ direktorius . – Ariogališkiai siekia aukštos kokybės, jau yra pagaminta bandomoji forma, kuri dar tikslinama, derinama. Ateityje, jau turėdami konstrukcijas, jie galės gaminti kolumbariumų blokus ir kitiems rajonams.“ Iš tos pačios įmonės komunalininkai perka ir perdengimo plokštės, ir pamatų blokus, kurie dabar montuojami kapinėse. „Kai pamatai bus paruošti, parsivešime ir sumontuosime kolumbariumų blokus, sutvarkysime aplinką, o rudenėliui objektas turi būti užbaigtas. Dar pasitarsime su vadovybe, bet, manau, lapkričio 1 dieną reikėtų kolumbariumą atidaryti, nes tokią datą pasirinko ir Radviliškis, ir Panevėžys…“

Kad plokštės nebūtų plikos…

J. Kiaušo nuomone, kolumbariumas turėtų atrodyti išties gražiai – betono nesimatys, nes nišas uždengs tamsios granito plokštės, kurias skirs vos 1 cm tarpas. Būtent tokio kolumbariumo nėra respublikoje, panašiausias – Klaipėdos Joniškės kapinėse.
Daugelyje šalies kolumbariumų nišos tiesiog uždengtos nuogomis granito plokštėmis, tačiau Klaipėdoje mūsų rajono atstovai pamatė patrauklią ir funkcionalią detalę – prie kiekvienos plokštės kybantį žibintuvėlį, kuriame galima įžiebti žvakelę. O kodėl ir mums taip nepadarius? Kaip tarė, taip ir padarė – dabar jau nupirkta per 100 metalinių įstiklintų žibintuvėlių. Žmogui išsipirkus vietą kolumbariume, niša bus uždengta granito plokšte, kurią papuoš minėtasis žibintuvėlis. Artimieji, kada tik panorėję, galės uždegti žvakutę. Kiek žemiau žibintuvėlio bus pritvirtintas žiedo formos metalinis 10 cm skersmens laikiklis gėlėms. „Nors sąmatoje tokių dalykų kaip žibintuvėliai ir gėlių laikikliai nebuvo numatyta, tačiau kur gi tam žmogui žvakę uždegti ar gėlytę padėti? Todėl priėmėme tokį sprendimą – ir gražiau atrodys, ir žmonėms patogiau bus“, – atsižvelgia į gyventojų poreikius įmonės vadovas.

SONY DSC

Kaina dar nenustatyta

Komunalinių paslaugų direktoriaus paskaičiavimu, pirmasis kolumbariumo statybų etapas įmonei kainuos apie 200 tūkst. Lt. Statybų išlaidos lems kolumbariumo nuomos kainą gyventojams, kuri kol kas dar nenustatyta. Respublikoje esantys privatūs kolumbariumai gana brangūs – nišos nuoma siekia apie 4000-5000 Lt. Savivaldybių iniciatyva statyti kolumbariumai gyventojams nuomojami pigiau – maždaug už 2000-3000 Lt. Manoma, kad ir mūsų kolumbariume bus nustatyta optimali kaina, galbūt – apie 2,5 tūkst. Lt, už kurią žmogus gaus 4 vietų nišą, granito plokštę, žibintuvėlį, gėlių laikiklį. Pasak direktoriaus, norint palaikyti tvarką, sutartyje su gyventoju bus numatytas nuomos terminas – 10 ar 20 metų. Jam pasibaigus, galbūt teks primokėti simbolinį mokestį. Anot įmonės vadovo, tokie saugikliai reikalingi tam, kad, visiems artimiesiems išmirus arba išvykus gyventi kitur, užimtos nišos nestovėtų nelankomos ir pamirštos.

Pigiau ir patogiau

Kai kas pasamprotauja, kad kolumbariumas – nepatogu, brangu, neįprasta… J. Kiaušo nuomone, laidoti kolumbariume ir pigiau, ir patogiau, ir priežiūros nereikalauja: komunalininkai pasirūpins, kad ant granitinių plokščių vienodu šriftu būtų iškalami vardai ir pavardės, metai, pritvirtinti laikikliai gėlės žiedeliui bei žibintuvėlis. Juk šiais laikais palaidoti žemėje, pastatyti paminklą, visą vasarą prižiūrėti kapą, laistyti gėles kainuoja tikrai daugiau laiko, jėgų, pinigų. Kapo priežiūrai bobutę samdyti – prabanga: šiltuoju sezonu jos net 500 Lt užsiprašo, ir dar gėlių pats turi parūpinti.
Įmonės direktorius svarsto teikti papildomą paslaugą: jei kolumbariume vietą išsinuomojęs žmogus neturės galimybių lankyti ir prižiūrėti artimųjų kapavietės, už papildomą mokestį komunalininkai kasmet, Vėlinių dieną, per velionio gimtadienį ar mirties metines, uždegtų žvakelę ir padėtų gėlių puokštę. „Stengsimės, kad gyventojams būtų patogu, kad jie liktų patenkinti įmonės teikiamomis paslaugomis“, – sako direktorius.

DSC02843

Žmonės domisi

Pasak Raseinių miesto seniūno Jono Elzbergo, norinčiųjų palaikus laidoti kolumbariume tikrai atsiras. Štai net šią savaitę moteris seniūno teiravosi, ar ji galės savo velionio vyro palaikus išsikasti, kremuoti ir kolumbariume palaidoti? J. Elzbergas patikino, kad tikrai tokia galimybė bus. Kolumbariumu itin domisi ir emigrantai, negalintys prižiūrėti kapaviečių, bei žmonės, iš užsienio parsigabenę urnas su artimųjų pelenais. Kol nėra specialiai tam skirtos vietos, urnos buvo laidojamos tiesiog žemėje. Seniūnas pažymi, kad kapaviečių skyrimo plotai nėra beribiai – Raseinių kapinės jau baigiamos užpildyti. Kasmet miršta 170-300 žmonių (šiemet Amžinybėn jau iškeliavo 87 raseiniškiai) ir vietos dabartinėse kapinėse užteks maždaug penkeriems metams. Beje, kolumbariumų populiarumas Lietuvoje pradėjo augti, kai neseniai Kėdainiuose buvo pastatytas krematoriumas. Raseiniškiams tai visai netoli – apie 70 km, o palaikų kremavimo paslaugos kainuoja maždaug 1,5 tūkst. Lt.

Autorė : Kristina Bendžiūtė

Nuotraukos: Kristinos Bendžiūtės, Airino Jermolajevo    
info_musuraseiniai

 

Griežtai draudžiama kraštietis.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse, kopijuoti, dauginti, platinti ar kitaip atgaminti puslapio turinį be raštiško kraštietis.lt įkūrėjo sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti kraštietis.lt kaip pirminį informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią kraštietis.lt nuorodą.

Straipsnio žymos:

Komentarai (0)

Komentarų nėra


Rašyti komentarą

Už komentarų turinį tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę lankytojai, todėl kraštietis.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę. Mes pasiliekame teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus.

* - būtina užpildyti.


Visos teisės saugomos Visos teisės saugomos

Visos teisės saugomos. © 2014-2024 kraštietis.lt

Kopijuoti, dauginti, platinti ar kitaip atgaminti puslapio turinį galima tik gavus raštišką kraštietis.lt sutikimą.

krastietis.lt - Raseinių naujienos vertinamos 5.0 balais iš 5 , remiantis 32 skaitovų vertinimais.