Norite pranešti naujieną?
gitana@krastietis.lt

Nemokama reklama


Facebook draugai

PATIRTIES SĖMĖMĖS ANYKŠČIŲ KRAŠTE (1)

2015-08-12 23:32 | Airinas Jermolajevas

  DSCF3841

Skurdas, socialinės problemos, nedarbas – tai problemos, jau kuris laikas keliančios nerimą kaimiškose vietovėse. Čia vos trečdalis gyventojų turi darbus. Kas belieka darbingo amžiaus žmogui, kai jam nesuteikiama galimybė užsidirbti pragyvenimui ir šeimos išlaikymui? Neviltis dažnai priverčia geresnio gyvenimo ieškoti didmiestyje ar užsienyje, o kaimai ir toliau nyksta. Vis dėl to viltis yra – tai socialinio verslo vystymas kaimiškose vietovėse.

Geros patirties šioje srityje turi anykščių rajonas. Tam įtakos turėjo vietos bendruomenių verslo paramos tinklo projektas, kurį įgyvendino anykščių rajono savivaldybėje penkis mėnesius dirbę jaunųjų profesionalų programos „kurk lietuvai“ dalyviai m. Satkauskaitė ir e. Matulaitis. Jpp „kurk lietuvai“ dalyviai, bendradarbiaudami su anykščių verslo informacijos centru, sukūrė anykščių krašto vietos bendruomenių verslo paramos tinklą. Jo tikslas – patarti verslą pradedančioms bendruomenėms ir ieškoti tvaraus tarpusavio bendradarbiavimo galimybių. Šis tinklas vienija vietos ir lietuvos visuomeniškus verslininkus, ir įvairių sričių ekspertus. Tikimasi, kad paramos tinklo veikla prisidės prie anykščių krašto vietos bendruomenių verslumo skatinimo, konsultuojant pradedančiuosius verslus ir padedant užsitikrinti papildomas pajamas.

DSCF3782

Vo šiluvos bendruomenės „aušrinė“ nariai socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuojamo projekto „bendruomenės verslumo pradžiamokslis“ dėka turėjo galimybę išvykti į anykščių kraštą, kad pasisemtų gerosios patirties. Išvykos dieną anykščiai kaip tik šventė savo 575 jubiliejų ir pačios aktyviausios kaimo bendruomenės dalyvavo rajono centre vykstančioje floristinių kilimų parodoje, o užsiimantys verslumu ir mugėje, kur pardavinėjo savo produkciją.

Kadangi buvome susitarę dėl susitikimų tai šioje grožio ir mugės simbiozėje ir pabendravome su bendruomenių atstovais. Užsimezgė diskusija apie verslo įkūrimo ir vystymo patirtis kaime ir mieste, kaip svarbu ir toliau plėtoti bendruomenių veiklas, skatinti verslumą, tokiu būdu gauti papildomų lėšų savo veikloms, bendruomenių namams išlaikyti ir tapti finansiškai savarankiškesniais. Buvo įdomus sužinoti, kad nereikia labai daug lėšų įkurti verslą. Dažnai gera idėja ir susitarimas su smulkiaisiais verslininkais suteikia proga ir patiems teikti paslaugas.

DSCF3746

Ažuožerių moterų klubas (pirmininkė A. Simanonienė) jau užsiima tapyba ant šilko, Skiemonių bendruomenė (pirmininkė R. Pilkienė) gamina muilą ir velia iš vilnos. Jos savo produkciją pardavinėjo mugėje. Debeikių moterų centras (pirmininkė D. Smailienė) ne tik, kad užsiima vilnos verpimu, mezgimu ir siūlė savo gaminius, bet ir savo verslą pateikė per edukacinės programos prizmę. Nors dar nedrąsiai, bet jau gražių sumanymų ir idėjų turi ir kitos Anykščių krašto bendruomenės kaip antai Ažuožerių bendruomenė (pirmininkė D. Agafonienė) planuoja įsigyti skalbimo mašiną ir teikti skalbimo paslaugas, galvoja ir apie maitinimo paslaugų teikimą. Daug kalbėjome ir apie vykdyto projekto rezultatus. Būtent šio projekto padrąsintos bendruomenės suprato, kad socialinei kultūrinei veiklai skirtų lėšų trūkumą galima kompensuoti tik kuriant verslą. Jos pritaria ir siūlymui, kad atsiradus kelioms verslioms bendruomenėms reikia jungtis į verslumo tinklus ir skleisti informaciją apie save plačiau, registruotis Verslo informacijos centruose. Aišku dar yra daug neaiškumo ir baimės kuriant verslą: senyvas bendruomenių narių amžius, veiklių žmonių trūkumas, baimė bandyti ir kt., tačiau verslumas pamažu, bet užsikariauja sau vietą.

Šiluviškiai tuoj pradės vykdyti žemės ūkio ministerijos finansuojamą projektą „verslo aplinkos kūrimas, skatinant verslumą vo šiluvos bendruomenėje „aušrinė“, tad kiekvienas išgirstas žodis buvo reikalingas ir padrąsinantis. Grįždami namo dar įkopėme į „laimės žiburį“, stiprybės pasisėmėme prisiglaudę prie puntuko akmens – todėl tikime, kad verslumo keliu eisime tvirtu žingsniu ir neklupdami.

Bendruomenės pirmininkė VIOLETA SINUŠIENĖ

info_soc_min

Griežtai draudžiama kraštietis.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse, kopijuoti, dauginti, platinti ar kitaip atgaminti puslapio turinį be raštiško kraštietis.lt įkūrėjo sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti kraštietis.lt kaip pirminį informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią kraštietis.lt nuorodą.

Komentarai (1)


  1. IP:78.62.11.175

Rašyti komentarą

Už komentarų turinį tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę lankytojai, todėl kraštietis.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę. Mes pasiliekame teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus.

* - būtina užpildyti.


Visos teisės saugomos Visos teisės saugomos

Visos teisės saugomos. © 2014-2024 kraštietis.lt

Kopijuoti, dauginti, platinti ar kitaip atgaminti puslapio turinį galima tik gavus raštišką kraštietis.lt sutikimą.

krastietis.lt - Raseinių naujienos vertinamos 5.0 balais iš 5 , remiantis 32 skaitovų vertinimais.