Norite pranešti naujieną?
gitana@krastietis.lt

Nemokama reklama


Facebook draugai

Oigi gražios dienos čėso vasarėlės (0)

2014-08-11 12:14 | Arvydas Nekrošius

sienapjute

Rugpjūtis arba pratęsia vasarą, arba atveria vartus rudeniui. Šiemet jis karštas, prailginantis trumpą lietuvišką vasarą. Siekdami prisiminti ir puoselėti šienapjūtės tradicijas, susirinkome poilsiavietėje prie Dubysos. Prieš keletą metų šienauta mišku beužauganti pieva prie Padubysio (Kaukuro) piliakalnio, šiemet beveik nesiskiria nuo pastoviai šienaujamos poilsiavietės teritorijos. Todėl nenumatėme rimtų darbų – norėjome daugiau dėmesio skirti prisiminimams, asmeninėms patirtims, kraštotyrai. Beveik visi renginio dalyviai daugiau ar mažiau dalyvavę prie šienapjūtės darbų. Kai kas mokėjo net visą procesą nuo žalios žolės iki balto pieno atlikti.

Linksmos fotosesijo akimirkos

Pasirengimas fotosesijai

Tebėra paprotys bet kokių didelių darbų užplūdimą vadinti šienapjūte. Liaudies dainose, smulkiojoje tautosakoje gausu išminties, susijusios su darbais: „dalgiui geriau lietus, o grėbliui – pagada“, „per šienapjūtę primiega šeimininkas, o per rugiapjūtę – ir bernas“.

Patalkys

Prie patalkio stalo, padengto tradiciniais šienapjūtės patiekalais, dalinomės prisiminimais, gilinomės į tautosakos išmintį, kūrėme eiles. Didelio dėmesio sulaukė šienapjūtės įrankių ekspozicija. Kiekvienas galėjo savo rankomis išbandyti grėblio lengvumą, pamosuoti dalgiu, dalyvauti skarelių rišimo varžytuvėse, minti mįsles. Ne vienas panūdo įsiamžinti su šiaudine skrybėle, senoviniais įrankiais iš Raseinių krašto istorijos muziejaus rinkinių.

Sienapjutes irankiu ismeginimas

Foto sesija su įrankiais ypač patiko netikėtiems svečiams vokiečiams, o Tytuvėnų regioninio parko direkcijos savanoriai ispanė ir ukrainietis Artiomas buvo bene aktyviausi renginio dalyviai: bandė pjauti, grėbti, smagiai mokėsi šokių ir žaidimų. Klausydamiesi armonikos, traukiamos Dainiaus Maslausko, šokome, žaidėme liaudies žaidimus, bandėme sublizgėti tautosakos ir gamtosaugos žiniomis.

Patalkio stalui pasirūpinome ubagynės, kelių rūšių sūrių, Dubysos regioninio parko pievose rinkto medaus, naminių pyragų, sausainių, tradiciniu būdu rūkytų mėsos gaminių, giros.
Kiek apmaudu, kad širšės vis sukiojosi aplink, turėdamos kėslų ne tik patiekalų paragauti, bet ir savo geluonies aštrumą parodyti.

Sokiai

Tebėra paprotys bet kokių didelių darbų užplūdimą vadinti šienapjūte.

dubysa

Griežtai draudžiama kraštietis.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse, kopijuoti, dauginti, platinti ar kitaip atgaminti puslapio turinį be raštiško kraštietis.lt įkūrėjo sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti kraštietis.lt kaip pirminį informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią kraštietis.lt nuorodą.

Straipsnio žymos:

Komentarai (0)

Komentarų nėra


Rašyti komentarą

Už komentarų turinį tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę lankytojai, todėl kraštietis.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę. Mes pasiliekame teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus.

* - būtina užpildyti.


Visos teisės saugomos Visos teisės saugomos

Visos teisės saugomos. © 2014-2024 kraštietis.lt

Kopijuoti, dauginti, platinti ar kitaip atgaminti puslapio turinį galima tik gavus raštišką kraštietis.lt sutikimą.

krastietis.lt - Raseinių naujienos vertinamos 5.0 balais iš 5 , remiantis 32 skaitovų vertinimais.