Norite pranešti naujieną?
gitana@krastietis.lt

Nemokama reklama


Facebook draugai

Lietuvos nacionalinis muziejus pristato kilnojamąją parodą – „Žemaičio gyvenimas“ (0)

2019-09-19 14:01 | Gitana Martinavičienė
Malūnas. Autorius Vincas Žičkus.

Rugsėjo 19 d. Raseinių krašto istorijos muziejuje atidaroma paroda „Žemaičio gyvenimas“. Per daugiau nei šimtą unikalių Lietuvos nacionalinio muziejaus eksponatų lankytojams pristatomas vieno šalies regiono žmonių gyvenimas. Jį parodoje atspindi istorinės nuotraukos, medžio raižiniai, dievdirbių drožtos skulptūros, tautiniai rūbai ir jų elementai.

„Bendradarbiaudami su Raseinių krašto istorijos muziejumi, ir atsižvelgdami į tai, kokių eksponatų šis muziejus stokoja, parodoje pristatome išskirtines Lietuvos nacionalinis muziejus vertybes iš Žemaitijos regiono. Atrinkome tai, kas galėtų dominti pačius raseiniškius. Raseinių krašto žmonių padarytus ir naudotus daiktus, saugomus mūsų muziejaus rinkiniuose“, – sako parodai eksponatus atrinkusi, Lietuvos nacionalinio muziejaus etnografė Elvyda Lazauskaitė.

Parodoje eksponuojamos medinės skulptūros parodo, kurie šventieji žemaičių garbinti labiausiai – tai Šv. Petras, Šv. Izidorius, Šv. Florijonas, Marija.

„Žemaitija išsiskiria kryždirbystės paminklų gausa. Paroda būtų nepilna, jei neparodytume Žemaitijos krašto dievdirbių skulptūrų. Drožyba, ko gero, buvo beveik kiekvieno žemaičio mėgiamas užsiėmimas. Vienas unikaliausių su kryždirbystės tema susijusių ir parodoje „Žemaičio gyvenimas“ pristatomų eksponatų – poeto Jono Mačiulio-Maironio, gimusio Raseinių rajone, drožinėtas pastatomas kryželis“, – teigia muziejininkė.

Kryždirbystės temą parodoje išplėtoja unikalios istorinės Adomo Varno fotografijos. Šiame krašte sukurti ir iš čia į aplinkinius rajonus paplitę puošnūs sauliniai kryžiai pasakoja, kokia svarbi raseiniškių pasaulėžiūroje buvo saulė. 1921 metais Raseinių apylinkėse atostogaudamas dailininkas A. Varnas juos pastebėjo ir nufotografavo, kad išgelbėtų nuo sunykimo.

Eksponuojami žemaičių moterų tautiniai kostiumai parodo šventinio žemaičių rūbo išskirtinumą – ryškumą, spalvingumą, raudonos spalvos dominavimą. Pristatomos ir svarbios aprangos detalės – autentiškos XIX a. II pusės ir XX pr. a. juostos.

Neįprastu parodos eksponatu tapo raseiniškės moters austa juosta. Visiems žinoma, jog tautinėse juostos puoštos ornamentais, o ši išsiskiria tuo, kad ji ne tik raštuota, bet turi ir austus žodžius: „PRASZOM PAZIURIET./ONA/.“ Į ką XX amžiaus pradžioje kvietė pažiūrėti Ona iš Kalnujų kaimo, dabar galima tik nuspėti: gal į savo audinius, kurie laikyti moters turtu, pasididžiavimu?

„Bandydami originaliau atskleisti kasdienio žemaičio gyvenimą, panaudojome vietinio gyventojo sukurtą medinę malūno kompoziciją. Ant malūno sparnų įsitaisiusios judančios figūros atlieka įvairius kasdienius ūkinius darbus, taip primindamos raseiniškiams domėtis krašto praeitimi, tradicijomis“, – parodą pristatė E. Lazauskaitė.

„Žemaičio gyvenimas“ – tai paskutinė, penktoji, kilnojamoji paroda, kurią šiais metais pristato Lietuvos nacionalinis muziejus. Parodą Raseinių krašto istorijos muziejuje galima aplankyti iki lapkričio 16 d. Parodą papildys edukaciniai užsiėmimai.

Griežtai draudžiama kraštietis.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse, kopijuoti, dauginti, platinti ar kitaip atgaminti puslapio turinį be raštiško kraštietis.lt įkūrėjo sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti kraštietis.lt kaip pirminį informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią kraštietis.lt nuorodą.

Komentarai (0)

Komentarų nėra


Rašyti komentarą

Už komentarų turinį tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę lankytojai, todėl kraštietis.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę. Mes pasiliekame teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus.

* - būtina užpildyti.


Visos teisės saugomos Visos teisės saugomos

Visos teisės saugomos. © 2014-2024 kraštietis.lt

Kopijuoti, dauginti, platinti ar kitaip atgaminti puslapio turinį galima tik gavus raštišką kraštietis.lt sutikimą.

krastietis.lt - Raseinių naujienos vertinamos 5.0 balais iš 5 , remiantis 32 skaitovų vertinimais.