Norite pranešti naujieną?
gitana@krastietis.lt

Nemokama reklama


Facebook draugai

„Klaida po klaidos“: akcininkas be akcijų ir keturiais metais prasilenkiantys akcijų pardavimo duomenys. Pakoreguota (1)

2018-03-19 09:00 | Algimantė Ambrulaitytė

Kėdainiuose registruotą statybų įmonę „Helanas“, laiminčią viešuosius pirkimus, šiandien galima drąsiai vadinti raseiniškių bendrove, mat tarp akcininkų sąrašo galima rasti šiame mieste gyvenančius žmones ir rajone registruotas įmones. Viena iš jų UAB „Lokio letena“, kurios akcininkų istorija išties verta dėmesio. Registrų centrui pateikta akcijų pardavimo data skiriasi daugiau nei keturiais metais nuo datos, įrašytos akcijų pardavimo sutartyje. Būtent ją sakosi turinti buvusi įmonės akcininkė Danutė Banienė. Ta pati Danutė Banienė, kuriai nustatytas įstatymo pažeidimas netrukdo ir toliau sėkmingai organizuoti viešųjų pirkimų rajono savivaldybėje. 

Visą istoriją reiktų pradėti nuo 2017 metų rugsėjo, kai rajono žiniasklaidoje pasirodė Danutės Banienės pavardė. Ji yra Raseinių savivaldybės strateginio planavimo ir projektų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė. Taip pat viena iš savivaldybės viešųjų pirkimų organizatorių bei buvusi viešųjų pirkimų komisijos narė.

Tačiau Danutė Banienė dar prieš puse metų buvo ne tik savivaldybės darbuotoja.

Ir akcininkė, ir viešųjų pirkimų organizatorė

Raseinių rajone 1992 metais įsteigta įmonė „Lokio letena“. Viena iš jos steigėjų ir akcininkių buvo Danutė Banienė.

Raseinių savivaldybės nuotr./Danutė Banienė

Lygiagrečiai tais pačiais metais Kėdainiuose įregistruota ir statybų bendrovė „Helanas“. Nors šios įmonės akcininkais ilgą laiką buvo kėdainiečiai, tačiau 2007 metais šis vaizdas truputį pasikeitė. Gegužę minėtosios bendrovės 13% visų akcijų įsigijo ta pati UAB „Lokio letena“. Taigi, Danutė Banienė taip tapo netiesiogine statybų įmonės „Helanas“ akcininke.

Ir tai yra svarbi detalė, mat UAB „Helanas“ yra laimėjus ne vieną mažos vertės konkursą Raseinių rajono savivaldybėje. Bendra šių pirkimų suma nėra tokia kukli – per dvejus su puse metų pirkimų laimėta už daugiau nei milijoną eurų. Ir Danutės Banienės indėlis čia ne toks ir mažas – būtent ji prisidėdavo prie tų mažos vertės pirkimų organizavimo.

Pasirodžius informacijai apie ekspertės turimus ryšius su UAB „Helanas“, pernai metų rugsėjį Vyriausioji tarnybinės etikos komisija įpareigojo Raseinių rajono savivaldybės administraciją išsiaiškinti situaciją ar nėra supainioti viešieji ir privatūs interesai.

Administracija pavestą tyrimą atliko. Tiesa, išvadoms Vyriausioji tarnybinės etikos komisija nepritarė. Direktoriaus Remigijaus Ačo pasirašytame sprendime buvo priimta, jog Danutė Banienė nepažeidė įstatymo ir interesai nebuvo supainioti, mat tuo metu, kai, kaip teigiama, jokių ryšių su įmone „Helanas“ nebeturėjo.

Raseinių savivaldybės nuotr./Remigijus Ačas

Pasak direktoriaus pavaduotojo Dariaus Ulicko, Danutė Banienė tai įrodė sutartimi, kurioje nurodyta, jog ekspertė bendrovės „Lokio letena“ akcijas pardavė dar 2013 metais. Tokiu atveju būtent per šią įmonę netiesiogiai UAB „Helanas“ akcijas valdžiusi Danutė Banienė savo ryšius su šia bendrove tikrai būtų nutraukusi. Tačiau nebūtinai taip yra. Bet apie tai – kiek vėliau.

Viešuosius pirkimus ir toliau organizuoja

Kaip jau minėta, atliktas administracijos tyrimas Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos nebuvo patvirtintas. Gruodžio 11 dieną paaiškėjo, jog tyrimą pradeda patys. Ir komisijos sprendimas nuo administracijos buvo visiškai priešingas VTEK ne tik nustatė įstatymo pažeidimą, bet po tyrimo paaiškėjo nauja detalė, parodanti dar vieną jungtį tarp viešųjų pirkimų ekspertės Danutės Banienės bei statybų bendrovės „Helanas“.

Galėjusi lengviau atsipūsti po administracijos priimtų palankių išvadų, 2018 metus Danutė Banienė pasitiko ne taip sėkmingai. Sausį Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos paskelbtose išvadose paaiškėjo, jog tuo metu, kai ekspertė organizavo mažos vertės pirkimus savivaldybėje, įmonėje „Helanas“ dirbo jos sutuoktinis. Išvadose konstatuota, jog taip buvo pažeistas Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymas ir nenusišalinta kilus konfliktui.

Šios komisijos išvados Danutei Banienei kainavo vietą Raseinių rajono savivaldybės viešųjų pirkimų komisijos sudėtyje.

Tiesa, vieną vietą šalia viešųjų pirkimų ekspertė išsaugojo. Administracijai iki šiol nepavyko rasti, kas ją pakeistų viešųjų pirkimų organizatorių sąraše, tad Danutė Banienė ir toliau sėkmingai organizuoja mažos vertės pirkimus Raseinių rajono savivaldybėje.

„Viskas yra laikinai, nes šiai dienai mes neturime kito specialisto. Tačiau neužilgo mes jį turėsim. Ir tada organizatorius bus pakeistas“, – teigė D.Ulickas.

Darius Ulickas

Darius Ulickas

Ir visoje šitoje istorijoje įvyko dar pora įdomių dalykų, į kuriuos verta atkreipti dėmesį.

Sutartyje akcijos parduotos 2013 metais…

Sugrįžkim prie Raseinių rajono savivaldybės administracijos atlikto tyrimo dėl Danutės Banienės supainiotų viešų ir privačių interesų bei išvados, kurios Vyriausioji tarnybinės etikos komisija nepriėmė. Tiksliau, prie jau Dariaus Ulicko  minėtosios Danutės Banienės įmonės „Lokio letena“ akcijų pardavimo sutarties, pasirašytos, kaip teigiama, 2013 metais.

Sutarties pamatyti nepavyko, tačiau pati Danutė Banienė apie ją patvirtino ir patikslino datą – akcijos, anot jos, parduotos 2013 metų vasario 12 dieną.

Administracija, atlikdama pavestą savo tyrimą ir nustačiusi, jog įstatymas nėra pažeistas, sakosi neprašiusi Registrų centro duomenų apie akcininkus.

„Direktorius registrų centro užklausos dėl akcininkų sąrašų nedarė, o tikėjo tais dokumentais, kuriuos pateikė“, – Danutė Banienė sakė administracijos direktoriaus pavaduotojas Darius Ulickas.

Jeigu vis dėlto būtų paprašę dokumentų, ko gero, taip pat būtų pastebėję vieną detalę – tarp datos, minimos akcijų pardavimo sutartyje, ir Registrų centre registruotos informacijos apie pasikeitusius akcininkus – yra daugiau nei ketverių metų skirtumas.

…pagal Registrų centro duomenis  tik 2017-ioliktais

Vos po poros savaičių, kai žiniasklaidoje pasirodė informacija apie ekspertės ryšius su pirkimus laiminčia statybų bendrove, pernai metų rugsėjo 28 dieną „Lokio letena“ akcininkų struktūroje įvyksta rokiruotė. Tą dieną Danutė Banienė perleidžia savo visas turėtas įmonės akcijas ir naujuoju akcininku tampa tos pačios statybų įmonės „Helanas“ direktorius Ramūnas Gailius.

Būtent tokie duomenys yra užfiksuoti Registrų centre. Būtent tokius duomenis registravo UAB „Lokio letena“ direktorė Salomėja Teišerskienė.

Administracijos direktoriaus pavaduotojas Darius Ulickas tikina, kad šis keturių metų skirtumas tarp duomenų pateikimo galėjo būti įmonės vadovės padaryta klaida ji galimai Registrų centrui pateikė dokumentus tik 2017 metų rugsėjį, o ne 2013-aisiais, kai, kaip teigiama, buvo parduotos akcijos.

Susisiekti dėl šios situacijos su pačia UAB „Lokio letena“ direktore Salomėja Teišerskiene nepavyko.

Tačiau apie 2013 metų sutartį ir Danutės Banienės tuo metu, kaip teigiama, parduotas akcijas Registrų centrui pateiktuose oficialiuose dokumentuose nėra iš viso jokios informacijos.

Tiksliau, informacijos yra. Tik ne apie 2013 metus.

Danutės Banienės pavardė ne tik akcininkų sąraše

Tai, kad Danutė Banienė galėjo iki pat 2017 metų būti įmonės „Lokio letena“ akcininkė pamatyti galima ne tik registruotoje akcininkų pasikeitimo istorijoje, tačiau ir kituose Registrų centrui pateiktuose dokumentuose. Kaip pavyzdžiui, metiniuose pranešimuose, kuriuose dar ir 2016 metais Danutė Banienė yra nurodoma kaip viena iš bendrovės akcininkių.

2013 ir 2016 metų metiniai pranešimai

Dar viena detalė – analogišką akcininkų situaciją galima matyti 2015 metais. Gruodžio 22 dieną įmonės „Lokio letena“ akcijas pardavė daugiau nei dvylika metų jas turėjusi Irena Zabotkienė. Jas įsigijo Darbo partiją atstovaujamo ilgamečio Tarybos nario Valdemaro Jaciko valdoma įmonė „Agroservisas LT“.

Tuo metu Registrų centre pasikeitusią akcininkų informaciją direktorė Salomėja Teišerskienė registravo laiku, neįveldama jokios klaidos. Nuo tų metų ir kituose Registrų centrui pateikiamuose dokumentuose Irenos Zabotkienės pavardės niekur nebėra.

Atkreipti dėmesį, kada tiksliai parduotos įmonės „Lokio letena“ akcijos yra svarbu dėl vienos priežasties. Danutė Banienė sakosi, kad įmonės akcijas pardavė 2013 metais. Tokiu atveju ryšys su statybų bendrove „Helanas“ buvo nutrūkęs dar prieš šiai įmonei pradėjus laimėti pačios ekspertės organizuojamus mažos vertės konkursus savivaldybėje. Tad kilti privačių ir viešų interesų konfliktui šiuo klausimu nebūtų pagrindo.

Galimas viešų ir privačių interesų konfliktas atsiranda remiantis Registrų centro duomenimis, jog ekspertė UAB „Lokio letena“ akcijos pardavė tik 2017 metų rugsėjį. Tokiu atveju, netiesioginis ryšys tarp Danutės Banienės ir įmonės „Helanas“ tęsėsi ir tuo metu, kai savivaldybėje Danutės Banienės organizuojamus pirkimus laimėdavo minėtoji statybų bendrovė.

Tad administracijos direktoriaus pavaduotojas Darius Ulickas, kalbėdamas apie klaidą, yra nenuginčijamai teisus dėl vienos priežasties – ji tikrai yra įsivėlusi. Tik ar netyčinė ir kurioje tiksliai vietoje – čia yra atskiras klausimas.

Naujasis akcininkas sakosi akcijų neturintis. (Pataisyta informacija)

Atsiliepęs svetainėje rekvizitai.lt nurodytu įmonės telefono numeriu ir palaikytas Ramūnu Gailiumi, pašnekovas kalbėjo, jog akcijų tikrai neturi.

Visas pokalbis:

Sveiki

Laba diena

Norėčiau šnekėtis su ponia Salomėja Teišerskiene ir radau jos numerį nurodyta, kaip direktorės, bet turbūt supainiota…

Tai, taip, ne toks jos numeris. Pasižiūrėkit internete „Lokio letena“ direktorė Salomėja Teišerskienė.

Taip, tai aš būtent ir radau šitą numerį prie…

Tai nežinau, tai ne jos čia telefonas

O su kuo aš kalbuosi?

Čia į „Helaną“ paskambinote. Kitą įmonę.

Tai su direktoriumi Ramūnu Gailiumi, taip?

Taip.

Tai aš jums taip pat turėčiau vieną klausimą. Čia jus trukdo žurnalistė Algimantė Ambrulaitytė. Kada jūs įsigijot UAB „Lokio letena“ akcijas?

Ta prasme, kas įsigijo?

Aš matau, kad jūs nuo 2017 metų esat akcininkas „Lokio letena“…

Ramūnas Gailius?

Taip

Tai kad negali būt

Negali taip būt?

Tikrai ne.

 

Kovo 21 dienos rytą paaiškėjo, kad buvo kalbėtasi ne su įmonės „Helanas“ direktoriumi. Paskambinęs Ramūnas Gailius patvirtino, kad įmonės „Lokio letena“ akcijas turi ir jas įsigijo 2013 metais.

Kodėl iki šiol visuose dokumentuose tarp akcininkų yra nurodoma Danutės Banienės pavardė, R.Gailius sakosi negalintis paaiškinti.

Buvo bandoma dar sykį susisiekti su įmonės „Lokio letena“ direktore Salomėja Teišerskiene, tačiau vėl nesėkmingai.

Griežtai draudžiama kraštietis.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse, kopijuoti, dauginti, platinti ar kitaip atgaminti puslapio turinį be raštiško kraštietis.lt įkūrėjo sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti kraštietis.lt kaip pirminį informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią kraštietis.lt nuorodą.

Straipsnio žymos:

Komentarai (1)


  1. IP:90.143.108.98

Rašyti komentarą

Už komentarų turinį tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę lankytojai, todėl kraštietis.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę. Mes pasiliekame teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus.

* - būtina užpildyti.


Visos teisės saugomos Visos teisės saugomos

Visos teisės saugomos. © 2014-2024 kraštietis.lt

Kopijuoti, dauginti, platinti ar kitaip atgaminti puslapio turinį galima tik gavus raštišką kraštietis.lt sutikimą.

krastietis.lt - Raseinių naujienos vertinamos 5.0 balais iš 5 , remiantis 32 skaitovų vertinimais.