Norite pranešti naujieną?
gitana@krastietis.lt

Nemokama reklama


Facebook draugai

Gauruotųjų alksnių augimvietė (0)

2014-04-16 08:11 | Arvydas Nekrošius

alksniai

Dubysos regioniniame parke Betygalos kraštovaizdžio draustinyje kairiajame Dubysos šlaite ties Maslauskiškių kaimu auga neįprastos išvaizdos alksniai, turintys baltalksnio ir juodalksnio požymių. Išskirtinai išlakūs medžiai vietos gyventojų buvo pastebėti seniai. Maslauskiškiuose gyvenanti Ramutė Poškienė papasakojo, kad jos tėvas Pranas Leščinskas, buvęs malūnininkas, šį nedidelį miškelį vadindavo Alksnuotu. Galima tik stebėtis ankstesnių kartų jautrumu į juos supančią aplinką.

Hibridiniai gaurotieji alksniai_m

Hibridinį alksnį arba gauruotąjį alksnį gana sunku apibūdinti, nes lapų kraštai panašūs į baltalksnio (lapai turi „kuokštus“ gyslų), o sutrūkinėjusi žievė būdinga juodalksniams. Gauruotojo alksnio žievė yra žalsvai arba rudai pilka, medžiui augant nesutrūkinėja. Atskirais atvejais dvidešimties metų amžiaus medžio stiebo žievė gali įtrūkti. Įtrūkimai būna tamsiai pilkos spalvos, iki 1 m ilgio ir 3–4 cm pločio. Žinoma, jog hibridiniai medžiai pasižymi spartesniu augimu už tėvinius medžius. Jie turi daug ekonomiškai vertingų savybių.

Hibridinio alksnio zieve_m

Literatūros duomenimis, Lietuvoje, ypač šiauriniuose rajonuose (Biržai, Joniškis), taip pat Panevėžio, Kauno, Vilkaviškio apylinkių ir kituose miškuose, kur juodalksniai auga kartu su baltalksniais, randama šių dviejų rūšių hibridų gauruotųjų alksnių. Baltalksnis už juodalksnį žydi dvejomis savaitėmis anksčiau, tai natūraliomis sąlygomis jų hibridų pasitaiko retai – tik ten kur juodalksniai ir baltalksniai auga kartu, bei tokiais metais, kai viena ar kita rūšis, dėl aplinkos sąlygų paankstina arba pavėlina žydėjimą. Dubysos šlaituose dėl skirtingų hidrografinių sąlygų greta viena kitos auga alksnių rūšys, susikryžminus atsiranda hibridiniai gauruotieji alksniai. Alksnių hibridai aptinkami Baltarusijoje, Latvijoje, Lenkijoje, Čekijoje, Švedijoje, Airijoje ir keliose kitose valstybėse.

dubysa

Griežtai draudžiama kraštietis.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse, kopijuoti, dauginti, platinti ar kitaip atgaminti puslapio turinį be raštiško kraštietis.lt įkūrėjo sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti kraštietis.lt kaip pirminį informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią kraštietis.lt nuorodą.

Komentarai (0)

Komentarų nėra


Rašyti komentarą

Už komentarų turinį tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę lankytojai, todėl kraštietis.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę. Mes pasiliekame teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus.

* - būtina užpildyti.


Visos teisės saugomos Visos teisės saugomos

Visos teisės saugomos. © 2014-2024 kraštietis.lt

Kopijuoti, dauginti, platinti ar kitaip atgaminti puslapio turinį galima tik gavus raštišką kraštietis.lt sutikimą.

krastietis.lt - Raseinių naujienos vertinamos 5.0 balais iš 5 , remiantis 32 skaitovų vertinimais.