Norite pranešti naujieną?
gitana@krastietis.lt

Nemokama reklama


Facebook draugai

Danutė Kunčienė: mityba pagal metų laikus – pagrindas sveikatai (0)

2014-10-02 12:37 | Arvydas Nekrošius

Spalio 11 d. (šeštadienį) Lietuvos sveikuolių sąjunga rengia tradicinę sveiko maisto šventę, kuri šiais metais rengiama Raudondvario pilies dvare, Kauno rajone. Šių metų šventės tema – „Rudens gėrybės būro ir pono stalui“, skirta 2014-ųjų – Kristijono Donelaičio metų progai.

Praėjusiais metais dar nepaskelbus 2014-ųjų metų Sveikos šeimos ir Vaikų sveikatos metais Lietuvos sveikuolių sąjunga sveiko maisto šventę Palangoje skyrė vaikų mitybai – „Idėjos vaikų stalui“. Tai šių metų šventė nemažą dėmesį skirs sveikomis tradicijomis paremtai senovinei lietuvių mitybai..

Renginį ves žinomas Lietuvos alpinistas Vladas Vitkauskas, žurnalistė Gražina Petrošienė, Žolinčių akademijos prezidentė Danutė Kunčienė. Kartu dalyvaus etnologė, žurnalistė Gražina Kadžytė. Kaip visada vyks patiekalų konkursas, Šeimininkių šeimininkės konkursas. Kalbiname šventės organizatorę Danutę Kunčienę.

Kada pirmą kartą dalyvavote tradicinėje sveiko maisto šventėje kuri kasmet vykdavo Palangoje?

Palangoje sveiko maisto šventėje dalyvauju nuo 1993 metų ir kasmet stengiuosi nepraleisti. Nuo 1996 metų vis kokį apdovanojimą ar įvertinimą gaudavau. Peržiūrėjau diplomus — jų jūra. Esu tris kartus nominuota Šeimininkių šeimininkės titulu 2002, 2005, 2013 metais. Tad šiemet reikės perduoti pereinamą prizą skulptūrėlę, tai, kuri taps Šeimininkių šeimininke.

Lietuvos žolinčių akademija turi ilgalaikę patirtį sveiko maisto gaminimo, augalų, žalumynų panaudojimo sveikai mitybai baruose. Lietuvos sveikuolių sąjunga jums patikėjo imtis iniciatyvos ir tradicinę sveiko maisto šventę surengti Kauno rajone. Tai galimybė savo patirtį atskleisti dar plačiau?

Dėkoju už pasitikėjimą sveikuolių sąjungai. Tai labai didelė atsakomybė. Manau, kad patirtis atsirado dėka šios gražios šventės, kurios dėka Lietuvoje padaugėjo sveiko maisto receptų, gamintojų ir valgytojų, o ypatingai kad užauginome gabių šeimininkių. Šiose šventės augau ir aš. Vis reikėjo tobulinti žinias apie sveiką maistą, ieškoti receptų, juos kurti pagal save, konkurso reikalavimus ir man sekėsi. Gal todėl, kad iš visos širdies kurdama valgį linkėjau visiems meilės. Tik pagamintas valgis su meile bus gardus ir sveikas. Galiu pasidžiaugti užauginta Onute Jasinskaite, kuri yra irgi tapusi Lietuvos Šeimininkių šeimininke, tikriausiai, pati jauniausia. Man ši šventė visada miela, todėl nepabijojau rūpesčių organizuojant šią šventę. Yra daug žmonių, kurie padeda ir prisidės prie šios šventės organizavimo. Dėkui jiems.

Kuo išsiskirs šių metų sveiko maisto šventė, kuri skirta Kristijono Donelaičio metams?

Šie metai K. Donelaičio metai. Juose taip gražiai aprašomi metų laikai, todėl esu parašiusi knygelę „Mityba pagal metų laikus“. Tai ir yra pagrindas sveikai mitybai. Šioje šventėje norime parodyti paprastus kasdienius valgius ir pasninkinius, o taip pat ir šventinius. Ypatingai pasimokyti pagaminti sveikų valgių. Norime per edukacinę programą prisiliesti prie pačių seniausių valgių gaminimo, valgymo kultūros, elgesio prie stalo ir pan. Tuo ir išsiskirs iš buvusių maisto švenčių.

Kas paskatino įsijungti į sveikuolių judėjimą, turite medikės išsilavinimą, bet pasirodo reikėjo dar kažko?

Manau medikės išsilavinimas, kaip tik padėjo dar labiau ieškoti ir suvokti, kaip maistas įtakoja sveikatą? Šiuo klausimu jau ir mokslininkai teigia, kad labai svarbi mityba, o ypatingai susirgus. Pakeitus mitybą, keičiasi ir mąstymas. Valgykime, kad gyventume. Pati jaunystėje turėjau sveikatos sutrikimų ir pakeitusi mitybą daugybė problemų dingo. Esu 28 metus vegetarė. Sveikos mitybos kaštai atsiperka, nes tu tampi sveikesnis, neišleidi pinigų vaistams ir kitiems pasekmių šalinimo reikalams.

Populiarioje spaudoje apstu patiekalų receptų, kuriems pagaminti reikia egzotiškų augalų, iš kitų šalių atvežtų kultūrų. Jūs būtent propaguojate sveiką mitybą paremtą vietinės senosios kultūros, sveikos mitybos tradicijomis. Tikriausiai valgant tai, ką užaugina mūsų žemė galime pasiekti ir ekonomiškumo, ekologiškumo ir sveikumo rezultatą bei paneigti mitą, kad sveika mityba yra brangi mityba?

Lietuvių šeimininkės nuo seno garsėja sveikais, skaniais valgiais, gaminamais iš natūralių ūkiuose užaugintų produktų ir gamtos gėrybių. Šio konkurso šūkis – Tėvynės duona – skalsiausia, o mūsų daina – skambiausia. Šioje šventėje netik ragausim, bet šoksim ir dainuosim.

Kalbino Juozas Dapšauskas

Griežtai draudžiama kraštietis.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse, kopijuoti, dauginti, platinti ar kitaip atgaminti puslapio turinį be raštiško kraštietis.lt įkūrėjo sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti kraštietis.lt kaip pirminį informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią kraštietis.lt nuorodą.

Komentarai (0)

Komentarų nėra


Rašyti komentarą

Už komentarų turinį tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę lankytojai, todėl kraštietis.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę. Mes pasiliekame teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus.

* - būtina užpildyti.


Visos teisės saugomos Visos teisės saugomos

Visos teisės saugomos. © 2014-2024 kraštietis.lt

Kopijuoti, dauginti, platinti ar kitaip atgaminti puslapio turinį galima tik gavus raštišką kraštietis.lt sutikimą.

krastietis.lt - Raseinių naujienos vertinamos 5.0 balais iš 5 , remiantis 32 skaitovų vertinimais.