Norite pranešti naujieną?
gitana@krastietis.lt

Nemokama reklama


Facebook draugai

Nepriklausomybės paminklas „Žemaitis“ nušvito raudona šviesa (0)

2015-12-01 19:28 | Airinas Jermolajevas

20151201_165048

Antradienį, gruodžio 1 dieną, minima Pasaulinė AIDS diena. Šiandien Raseinių miesto gyventojai tapo išskirtinio įvykio liudininkaisNepriklausomybės paminklas “Žemaitis” nušvito raudona šviesa. Jis simboliškai taps vilties švyturiu AIDS sergantiems žmonėms. Raseinių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras siekia atkreipti visuomenės dėmesį į šią infekcinę ligą, pabrėžia prevencijos svarbą.

AIDS – neišgydoma infekcinė liga, kurią sukelia žmogaus imunodeficito virusas (ŽIV). Virusas pirmą kartą aptiktas 1980 m. Kalifornijoje. Genetiniai tyrimai rodo, kad virusas kilęs Afrikoje XX-to amžiaus pradžioje. JAV pripažino „AIDS“ kaip ligą 1981-ais metais. Manoma, kad šis imunovirusas kilo beždžionėse, kad beždžionių SIV virusas tapo HIV virusu, kai žmogus užsikrėtė beždžionių krauju, kai jas medžiojo ir maitinosi žalia mėsa. Tuomet įvyko SIV į ŽIV mutacija, virusas prisitaikė prie žmogaus ir tapo pavojingu jo gyvybei.

ŽIV negalima užsikrėsti būnant arti sergančio žmogaus, su juo valgant arba naudojantis bendru tualetu. ŽIV perduodamas per tiesioginį sąlytį su sergančiojo krauju, taip pat lytiškai santykiaujant su sergančiuoju. Narkotikų vartojimas viena bendra adata, yra vienas iš pagrindinių užsikrėtimo kelių. Motinai gimdant, naujagimis taip pat turi galimybę užsikrėsti virusu, tačiau dėl naujų vaistų ir chirurginių metodų naujagimių užsikrėtimai ypač sumažėjo. Motina gali perduoti virusą žindant kūdikį. Yra retų atvejų, kai kraujo perpylimas sukėlė užkrėtimą dėl klaidos tikrinant kraują prieš jo panaudojimą.

SIEKIANT IŠVENGTI ŽIV/AIDS, SVARBU:

  • nevartoti švirkščiamųjų narkotikų, o esant priklausomybei vartoti saugiai, t.y. turėti individualius vienkartinius švirkštus, užtikrinant jų nukenksminimą bei sunaikinimą.
  • saugus lytinis elgesys(prezervatyvų naudojimas), vengiant:

– lytinių santykių su švirkščiamuosius narkotikus vartojusiais ar vartojančiais asmenimis;

– atsitiktinių lytinių santykių;

– lytinių santykių su komercinio sekso darbuotojais;

– lytinių santykių su daug lytinių partnerių turėjusiais asmenimis.

  • saugus medicininių bei grožio paslaugų atlikimas(naudoti vienkartinius instrumentus atliekant intervencines procedūras, o naudojant daugkartinio naudojimo instrumentus – jų nukenksminimas (dezinfekcija ir/ar sterilizacija) teisės aktais nustatyta tvarka.
  • kraujo bei organų donorų tyrimas dėl ŽIV.
  • individualių apsaugos priemonių naudojimas, kontaktuojant su krauju ar kitais organizmo skysčiais.
  • tuberkulioze sergančiųjų asmenų tyrimas.
  • labiausiai rizikuojančių užsikrėsti asmenų tyrimas.

20151201_165120 20151201_164958

 

 

Parengė: Indrė Klusaitė, visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Informacijos šaltinis: Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras

Nuotraukos : A.Jermolajevo

Griežtai draudžiama kraštietis.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse, kopijuoti, dauginti, platinti ar kitaip atgaminti puslapio turinį be raštiško kraštietis.lt įkūrėjo sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti kraštietis.lt kaip pirminį informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią kraštietis.lt nuorodą.

Straipsnio žymos:

Komentarai (0)

Komentarų nėra


Rašyti komentarą

Už komentarų turinį tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę lankytojai, todėl kraštietis.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę. Mes pasiliekame teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus.

* - būtina užpildyti.


Visos teisės saugomos Visos teisės saugomos

Visos teisės saugomos. © 2014-2024 kraštietis.lt

Kopijuoti, dauginti, platinti ar kitaip atgaminti puslapio turinį galima tik gavus raštišką kraštietis.lt sutikimą.

krastietis.lt - Raseinių naujienos vertinamos 5.0 balais iš 5 , remiantis 32 skaitovų vertinimais.