Norite pranešti naujieną?
gitana@krastietis.lt

Nemokama reklama


Facebook draugai

Rastas Lietuvos partizanų prisikėlimo apygardos štabo archyvas (0)

2014-11-18 00:25 | Arvydas Nekrošius

Ariogalos gimnazijos jaunieji šauliai ir jų vadovas istorijos mokytojas Andrius Bautronis 2014 m. lapkričio 5 d. tvarkydami atstatyto Lietuvos partizanų Prisikėlimo apygardos štabo bunkerio Daugėliškių miške (Raseinių rajonas, Ariogalos seniūnija) aplinką rado unikalų radinį kuris gali atskleisti iki šiol nežinomų Lietuvos partizanų istorijos paslapčių.

Tvarkant bunkerio aplinką ir ruošiant vietovę pavasarį planuojamam įrengti pažinimo takui, jaunieji šauliai Justas Balčius ir Ignas Kringelis traukdami šakas, iš po lapų esančio kelmo ištraukė aprūdijusį metalinį konteinerį. Pro konteineryje esantį plyšį matėsi, kad jame yra laikraščių ir popierių liekanų. Radinys buvo atvežtas į Genocido aukų muziejų, o vėliau perduotas Lietuvos ypatingajam archyvui.

Tikėtina, kad konteineryje apie 1950 m. buvo paslėptas Prisikėlimo apygardos štabo archyvas, nes netoliese esančiame bunkeryje veikė Prisikėlimo apygardos štabas, kuriam vadovavo Leonardas Grigonis-Užpalis. Bunkerio buvimo vietą čekistams parodė partizanų ryšininkė Marytė Pranevičiūtė, kuri 1950 m. birželio 6 d. buvo suimta ir po daugiau kaip mėnesį trukusių psichologinio poveikio priemonių palūžo. 1950 m. liepos 22 d. ji nuvedė čekistus Daugėliškių miške esantį bunkerį. Po įnirtingo mūšio, bunkeris buvo susprogdintas, žuvo jame buvę Leonardas Grigonis-Užpalis, jo adjutantas Juozas Tomkus-Gabrys, Maironio rinktinės partizanai Aleksas Meškauskas-Elytė, Vytautas Kuzmickas-Sakaliukas ir partizanas slapyvardžiu Banga, kurio pavardė nežinoma. Partizanas Juozas Zinius-Nemunėlis buvo kontūzytas ir pateko į nelaisvę.

1997 m. spalio mėn. netoli susprogdinto bunkerio vietos, buvęs partizanų ryšininkas Albinas Kęstutis Bersėnas surado Prisikėlimo apygardos štabo archyvo likučius, kuriuos perdavė Genocido aukų muziejui.

5

Rastas konteineris, dalyvaujant radėjams ir gausiam Ariogalos gimnazijos gimnazistų būriui,  buvo atidarytas, iš jo ištraukti dokumentų likučiai. Dokumentai bus restauruojami Lietuvos centriniame valstybės archyve, o po restauravimo bus saugomi Lietuvos ypatingajame archyve, kur su jais galės susipažinti visi besidomintys Lietuvos istorija.

Dėkojame Ariogalos gimnazijos gimnazistams ir istorijos mokytojui Andriui Bautroniui už pilietiškumą ir veiklą saugant Lietuvos partizanų atminimą, taip pat už suteiktą pagalbą dėkojame Genocidų aukų muziejaus vadovui Eugenijui Peikšteniui.

Lietuvos ypatingasis archyvas
Linas Liauksminas
archyvas

Griežtai draudžiama kraštietis.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse, kopijuoti, dauginti, platinti ar kitaip atgaminti puslapio turinį be raštiško kraštietis.lt įkūrėjo sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti kraštietis.lt kaip pirminį informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią kraštietis.lt nuorodą.

Straipsnio žymos:

Komentarai (0)

Komentarų nėra


Rašyti komentarą

Už komentarų turinį tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę lankytojai, todėl kraštietis.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę. Mes pasiliekame teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus.

* - būtina užpildyti.


Visos teisės saugomos Visos teisės saugomos

Visos teisės saugomos. © 2014-2024 kraštietis.lt

Kopijuoti, dauginti, platinti ar kitaip atgaminti puslapio turinį galima tik gavus raštišką kraštietis.lt sutikimą.

krastietis.lt - Raseinių naujienos vertinamos 5.0 balais iš 5 , remiantis 32 skaitovų vertinimais.