Multimedijos paroda ,,Raseinių krašto metaliniai kryžiai, saulutės“ (0)
Raseinių krašto istorijos muziejuje pristatyta paroda ,,Sakrali Žemaitija ir Sakralumas tautodailėje“, skirta Žemaitijos krikšto 600 metų jubiliejui. Ši paroda jau ketvirtą kartą sukvietė dalyvauti profesionalius dailininkus ir tautodailininkus. Menininkai, skirtingų matymo laukų, įvairaus amžiaus, savitų požiūrių, kūryboje pasirinko gerai pažįstamus objektus. Naudodami platų spalvų spektrą, įvairias menines priemones savo kūriniuose atskleidžia sakralumą, individualų asmenybės braižą. Skirtingų žvilgsnių (ir technikų) sugretinimas įkurdintas muziejaus erdvėje intriguoja. Tokioje erdvėje atsiranda vietos ir šiuolaikinėms technologijoms – daugialypei terpei (multimedijai). Didžiąją dalį informacijos apie meną gauname vaizdų pavidalu. Tai – tarpinė grandis tarp menininko (dailininko) ir skaitmeninio turinio, publikuojamo erdvėje. Vis mažiau žmonių realiai mato meno kūrinius, tačiau, naudojant šiuolaikines informacines technologijas, sukurtus jų atvaizdus gali pamatyti milijonai.
Tęsiant Raseinių rajono savivaldybės Etninės kultūros tarybos plėtros 2014-2016 m. programos projektą „Raseinių amatų paveldas“, muziejininkės Vita Tarvydienė ir Lina Kantautienė vykdė etnografinę ekspediciją Raseinių rajone. Tyrinėtas kalvystės amatas – metaliniai kryžiai, geležinės viršūnės, tvorelės. Tyrimo metu Leščių, Girkalnio, Milašaičių, Kalnujų ir Raseinių kapinėse užfiksuoti objektai, sukurta per 600 fotofiksacijų. Visa medžiaga sisteminta, analizuota, sukelta į skaitmeninę laikmeną.
Ekspedicijų metu užfiksavome, kad aplankytose mūsų rajono kapinėse seniausi metalo kryžiai gali turėti apie 150 m. Dažniausiai jie būna pažeisti metalo korozijos, nulūžę, be krucifiksų. Kalviški geležiniai kryžiai buvo statomi iki II pasaulinio karo, XX amžiuje atsirado lietų ažūrinių kryžių, juos pakeitė cemento, vėliau akmens paminklai. Atgimimo laikotarpiu atsigavo kalvystės amatas, geležiniai kryžiai, kaltintos kryžiaus viršūnės (saulutės) iškilo virš koplytėlių, puošia akmeninius paminklus. Tai yra neatsiejami elementai, įkūnijantys gilias liaudies meno tradicijas. Dažnas nenuvyksime į atskiras vietas pastebėti šio unikalus paveldo, tam muziejininkai naudodami informacines technologijas – sukūrė muzikos garsų lydimą multimediją ,,Raseinių krašto metaliniai kryžiai, saulutės“.
Menas kaip malda, išreikštas įvairia technika ir spalvomis, pripildytas meilės mums teikia stiprybės ir tikėjimo, kad meno šviesa gali išsklaidyti sutemas…
Muziejininkė Vita Tarvydienė
Griežtai draudžiama kraštietis.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse, kopijuoti, dauginti, platinti ar kitaip atgaminti puslapio turinį be raštiško kraštietis.lt įkūrėjo sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti kraštietis.lt kaip pirminį informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią kraštietis.lt nuorodą.
Komentarai (0)
Komentarų nėra
Rašyti komentarą
Už komentarų turinį tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę lankytojai, todėl kraštietis.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę. Mes pasiliekame teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus.