Norite pranešti naujieną?
gitana@krastietis.lt

Nemokama reklama


Facebook draugai

Liberalus jaunimas be svaigalų švęsti nesugeba? (1)

2015-08-07 14:47 | Airinas Jermolajevas

liberalusRajono savivaldybės tarybai ruošiantis svartyti sprendimo projektą „Dėl prekybos alkoholiniais gėrimais ribojimo švenčių, masinių renginių, parodų, koncertų, teatro spektaklių, cirko ir kitų renginių metu“, Raseinių liberalaus jaunimo valdyba kreipėsi į rajono merą ir į visą Tarybą, prašydama nepritarti sprendimo projektui, arba, paprasčiau sakant, neriboti galimybės per šventes, renginiuose… pagerti.

IMGP8426

Be alkoholio nebus saviraiškos
Jaunimo rašte nurodoma, kad Tarybos sprendimas, uždrausiantis ar ribosiantis alkoholio vartojimą, o ypač – tarp nepilnamečių, ne tik neišspręs esamų problemų, bet ir „(…) kelią užkirs jaunimo savarankiškumo augimui kaip valstybės pasitikėjimo juo akstinu.“ Kreipimosi autoriai primena, kad „LR Seimui šių metų gegužės 21 d. priėmus Alkoholio kontrolės įstatymo 18 ir 22 straipsnių pataisas Savivaldybių tarybos buvo įstatymiškai įpareigotos įvertinti ir, atsižvelgusios į esamą situaciją Savivaldybėje, priimti arba atmesti siūlomą įstatymo paketą, t.y. savivaldybių tarybos gavo teisę riboti arba drausti prekybą alkoholiniais gėrimais masinių renginių, taip pat parodų, koncertų, teatro spektaklių, cirko ir kitų renginių metu ir visiškai uždrausti prekybą alkoholiniais gėrimais renginių, skirtų nepilnamečiams, metu.“ Tačiau liberalaus jaunimo atstovai mano, jog šitaip pasielgus „bus susidurta su centralizuotos logikos problema“, girdi, „draudimo logika bus pritaikyta absoliučiai kiekvienam atvejui, nesvarbu, ar sporto, ar minėjimo renginys.“

Gelbės verslą
Kreipimosi autoriai mano, jeigu jaunimas per renginius nevartos alkoholio, tai nukentės ir ekonomika: „Pirmiausia sprendimas riboti alkoholio pardavimą palies smulkiuosius verslininkus ir investicijas į jų gaminamą produkciją. Verslininkams, didžiąją pelno dalį gaunantiems iš renginių metu parduodamos produkcijos (šiuo atveju kalba eina tik apie alkoholį – aut.), tai reikš darbo vietų mažinimą, galimybių plėsti verslą mažėjimą bei galimą bankrotą. Visų antra, tai mažins Savivaldybės ir bendrai valstybės įplaukas į biudžetą, kurių dėka yra finansuojami tiek socialiniai, tiek infrastruktūriniai projektai.“ Trumpiau sakant, jei jaunimas, o ypač nepilnamečiai įvairių renginių metu nevartos alkoholio, tai sunkioje padėtyje atsidurs smulkieji verslininkai, kurie gal net bankrutuos, kad bus dideli praradimai Savivaldybės biudžetui ir net visai infrastuktūrai.

Jaunimas be alkoholio neliks
Tačiau jaunimas nebūtų jaunimas, jei neįveiktų gyvenimo kelyje pasitaikančių kliūčių. Tad ir šioje situacijoje jie oficialiai pažada: „Jei valstybė konstruoja kontrolės įrankius, tai žmogus siekia atrasti būdus, kaip palengvinti savo dalią. Naivu manyti, kad jeigu nebus leidžiama pirkti alkoholio, gyventojai neatras būdų jo gauti.“ Ir taip toliau ir panašiai… Vaje, vaje, kaip sunku būtų jaunam žmogui, jei uždraustų vartoti alkoholį, bet jis dėlto tikrai nepalūš, ras būdų, kaip palengvinti savo dalią, ir alkoholio gaus!

Geriame kibirais
Jaunimo užsipultas sprendimo projektas buvo parengtas siekiant įgyvendinti LR alkoholio kontrolės įstatymo keleto straipsnių pakeitimus, kurių siekis – sumažinti alkoholio vartojimą tarp nepilnamečių, kad renginiuose, kuriuose dalyvauja jaunesni nei 18-kos metų amžiaus asmenys, nebūtų vartojamas alkoholis.
Lietuvos statistikos departamento duomenimis, kiekvienam statistiniam Lietuvos gyventojui 2014 metais teko 12,7 ltr. absoliutaus alkoholio, o vienas 15 metų ir vyresnis gyventojas suvartojo 14,9 ltr. grynojo alkoholio. Šis kiekis beveik du kartus viršija Pasaulinės sveikatos organizacijos rekomenduotiną neperžengti ribą (7 litrus absoliutaus alkoholio). Ypatingai alkoholio vartojimas didėja tarp nepilnamečių. Įvairių tyrimų duomenimis, reguliariai alkoholį (bent kartą per savaitę) vartoja 12,9 proc. berniukų ir 8,1 proc. mergaičių iki 15-kos metų amžiaus. Nuo 15-kos metų ši kreivė šauna dar aukštyn – jau 25,2 proc. penkiolikmečių berniukų ir 16,9 proc. mergaičių prisipažino reguliariai išgėrinėjantys. Alkoholis yra tapęs neatsiejamu švenčių, festivalių atributu, dėl to didėja nusikalstamumas, blogėja ir pačių renginių įvaizdis.

Todėl ir radosi LR alkoholio kontrolės įstatymo pataisos, todėl ir rajono Tarybai buvo teikiamas sprendimo projektas, sulaukęs liberalaus jaunimo pasipriešinimo. Deja, po ilgų ir karštų diskusijų alkoholio prekyba ir vartojimas, rajono Tarybos valia, bus apribota tik valstybinių švenčių renginiuose, Šilinių ir Žolinės atlaiduose. Nors ir žingsnelis, bet vis tiek į priekį blaivesnės Lietuvos link…

NIJOLĖ PETROŠIŪTĖ

11875_656124187787889_283727967_n

Griežtai draudžiama kraštietis.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse, kopijuoti, dauginti, platinti ar kitaip atgaminti puslapio turinį be raštiško kraštietis.lt įkūrėjo sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti kraštietis.lt kaip pirminį informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią kraštietis.lt nuorodą.

Komentarai (1)


  1. IP:86.100.59.127

Rašyti komentarą

Už komentarų turinį tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę lankytojai, todėl kraštietis.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę. Mes pasiliekame teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus.

* - būtina užpildyti.


Visos teisės saugomos Visos teisės saugomos

Visos teisės saugomos. © 2014-2024 kraštietis.lt

Kopijuoti, dauginti, platinti ar kitaip atgaminti puslapio turinį galima tik gavus raštišką kraštietis.lt sutikimą.

krastietis.lt - Raseinių naujienos vertinamos 5.0 balais iš 5 , remiantis 32 skaitovų vertinimais.