Norite pranešti naujieną?
gitana@krastietis.lt

Nemokama reklama


Facebook draugai

Kaštonų Respublikoje atgimsta vestuvių papročiai (0)

2014-07-22 11:09 | Arvydas Nekrošius

Kaštonų respublika

Kaštonų respublikoje praeitą šeštadienį sklandė ypatingos vestuvinės nuotaikos. Vienas po kito į kiamą, signalais sveikindami biliūniškius, suko prašmatnūs limuzinai su pakiliai nusiteikusiais vestuvininkais, ketinančiais ant Meilės medžio palikti savo abipusės meilės liudijimą – spyną. Vestuvininkams nuotaiką dar labiau kėlė mažųjų biliūniškių dainelė: „Tu man graži kaip ta gėlė, pilna medaus. Tu man gražus kaip beržas po lietaus. Prašyk ko nori. Būki geras, padainuok daugiau. Aš Tau nuskinsiu saulę nuo dangaus…“ Šie žodžiai idealiai tiko ką tik susituokusiems jaunavedžiams Ramunei ir Mariui Andraičiams bei Viktorijai ir Tomui Sebeckams.

Kaštonų respublika

Biliūniškiai pastebėjo, kad kai kurios vestuvių tradicijos, papročiai, ritualai visai išnyksta arba gerokai keičiasi, kaip naujoviškai sakome, tampa vakarietiški Tad Kaštonų respublikos gyventojai, pasitikdami vestuvininkus, pamėgino atkurti pradžiai bent vieną iš senovinių vestuvių apeigų – kelio užtverimą, kadaises mūsuose vadintą broma. Užtvėrusieji kelią turėjo labai pasistengti, kad iš vestuvininkų išpeštų kuo daugiau gardėsių. Kaštonų respublikos prezidentė Vilma Rakauskienė, tarusi pasveikinimo žodį, jaunavedžiams padovanojo po abipusės meilės ir amžinos santuokos sergėtojo – kaštono sodinuką, kaip užuominą apie svarbiausius šeimyninio gyvenimo darbus: medžio pasodinimą, vaikų užauginimą ir savų namų sukūrimą.

Prieš pakabindami meilės spyną, jaunavedžiai turėjo atlikti praktinę užduotį, įrodyti, kad jų požiūris į bendrą šeimyninį gyvenimą yra panašus. Po sėkmingai atliktos užduoties jiems buvo leista spyną pakabinti ant Meilės medžio, o jos raktelį amžiams paslėpti čia pat kabančioje širdyje. Ta proga jaunavedžiams buvo įteiktas Meilės liudijimas ir atmintinė, kaip sėkmingai pasitikti savo pirmąsias vestuvių metines, kai kada popierinėmis vadinamas. Už tai, kad jaunavedžiai simbolinį savo meilės liudijimą – spyną patikėjo saugoti Meilės medžiui,, išimties tvarka jiems buvo suteikta Kaštonų Respublikos pilietybė. Biliūnų seniūnaitis Petras Kriaučiūnas įteikė tai patvirtinančius kaštonų ženklelius.

Jaunavedžius atlydėjusi svita kaštonų burtuose bandė sužinoti, kas jų laukia vestuvinėje puotoje. (Beje, jau teko nugirsti, kad daugumai, ką kaštonai buvo žadėję, vestuvių vakarą tikrai išsipildė.) Veiklos netrūko ir jaunavedžiams. Dalyvaudami įvairiuose žaidimuose su kaštonais, sužinojo, kuris jų šeimoje tvarkys finansinius reikalus, dažniau suksis virtuvėje, ilgiau užtruks kelionėse ir t.t. Vėliau vestuvių kaltininkai Laimės ratui patikėjo savo karščiausias svajones, kuris, jei ritualo metu viskas būna atlikta labai nuoširdžiai, svajonę realybe paverčia 7 savaičių, 7 dienų, 7 valandų, 7 minučių laikotarpyje.

Kaštonų respublika

Jaunavedžius lydėję fotografai džiaugėsi svarbiausios dienos fotosesijai atradę rojaus kampelį žemėje. Tam tikslui jie išnaudojo turtingą Biliūnų kraštovaizdžį.

Kaštonų Respublikoje dar šiandien sklando vestuvininkų palikta gera nuotaika, dalinamasi prisiminimais. Mini pasirodymas prie Meilės medžio užtveriant kelią vestuvininkams – nauja biliūniškių veikla, kuri padeda vienyti kaimo žmones ir kartu prisideda prie nykstančių tradicinių lietuviškų vestuvių apeigų išsaugojimo bei Biliūnų krašto sklaidos. Tai tarsi maža repeticija prieš netrukus pradedamą bendruomenės laimėto, valstybės finansuojamo projekto „Kaštonų Respublika“ įgyvendinimą. Kuomet įsigijus netradicinius žaidimų įrengimus, istorinius kostiumus, kitus būtinus reikmenis, įrengus muziejuką ir kt. bus vykdomi edukaciniai programų pristatymai įvairaus amžiaus ir poreikių Kaštonų Respublikos lankytojams, nepamirštant ir vestuvininkų. Turime pasidžiaugti gausiu į veiklą įsijungusių vietos gyventojų būriu, kurie bendram darbui pakvietė vaikus bei anūkus, kurie ne tik pamatė, kaip tai daroma, bet kartu sužinojo šios vienos iš vestuvinių apeigų dalies – kelio tvėrimo reikšmę, bylojančią apie bendro gyvenimo kelią su įvairiausiomis kliūtimis ir pamokymais, kaip tas kliūtis įveikti. O be visa to, liaudies išmintis byloja, kad vestuvinis kelio tvėrimas būtinas sėkmingam poros gyvenimui.

Kaštonų respublika

Nemanome, kad sukūrėme ką nors negirdėtą ir nežinomą. Tačiau tai jau buvo primiršta, nebe taip interpretuojama. Mes norime, kad papročiai grįžtų prie savo šaknų. Jei jaunavedžių viešnagė Kaštonų respublikoje liko įsimintina, tai tokio pat smagaus ir įsimintino bendro gyvenimo linkime Ramunei su Mariumi ir Viktorijai su Tomu.

Biliūnų kaimo bendruomenės narė Nijolė Buzienė

info_musuraseiniai

Griežtai draudžiama kraštietis.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse, kopijuoti, dauginti, platinti ar kitaip atgaminti puslapio turinį be raštiško kraštietis.lt įkūrėjo sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti kraštietis.lt kaip pirminį informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią kraštietis.lt nuorodą.

Komentarai (0)

Komentarų nėra


Rašyti komentarą

Už komentarų turinį tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę lankytojai, todėl kraštietis.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę. Mes pasiliekame teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus.

* - būtina užpildyti.


Visos teisės saugomos Visos teisės saugomos

Visos teisės saugomos. © 2014-2024 kraštietis.lt

Kopijuoti, dauginti, platinti ar kitaip atgaminti puslapio turinį galima tik gavus raštišką kraštietis.lt sutikimą.

krastietis.lt - Raseinių naujienos vertinamos 5.0 balais iš 5 , remiantis 32 skaitovų vertinimais.