Norite pranešti naujieną?
gitana@krastietis.lt

Nemokama reklama


Facebook draugai

Apie atliekų tvarkymą (0)

2014-04-06 15:18 | Airinas Jermolajevas

Atliekų tvarkymasPanašu, kad jau baigiame suprasti, kad įvairiausių atliekų „prigaminame“ visi, kad jas būtina tvarkyti, o tvarkymas nepigiai kainuoja- kuo daugiau į sąvartynus gabename atliekų, tuo brangiau už tai mokame. Ir patys už tai pykstame, užuot ėmęsi atliekas rūšiuoti ir taip mažinti jų patekimo į sąvartynus kiekius.

Konteinerių spalvos

Daugiausiai žinome apie komunalines atliekas. Tai – buitinės atliekos, kurias metame į buitinių atliekų konteinerius, esančius daugiabučių kiemuose, juos turi individualių namų šeimininkai. Šie konteineriai yra rudos spalvos. Į tuos konteinerius galima mesti sauskelnes, panaudotos higienos priemones, popierinius rankšluosčius, servetėles, popierines staltieses, tualetinį popierių, bet be kartoninio jo rulonėlio. Į šiuos konteinerius taip pat krauname tekstilės gaminius, avalynę, pelenus (suprantama, ataušusius), netinkamas kompostuoti maisto atliekas, virtuvės, dušo kempines, skutimosi peiliukus.

Visiems jau pažįstami trijų spalvų varpo formos konteineriai, liaudyje žaismingai vadinami „teletabiais“. Į juos galima mesti tik išrūšiuotas antrines žaliavas.

Mėlynam „teletabiui“ atiduokime popierių ir kartoną: švarią popierinę ir kartotinę pakuotę, gofruotas kartonines dėžes (gali būti ir su lipnia juostele), reklamines skrajutes, atvirukus, laikraščius ir žurnalus (gali būti ir su sąvaržėlėmis), biuro popierių, vokus, pakavimo popierių. Tačiau negalima į šį konteinerį mesti šlapio, riebalais sutepto popieriaus, servetėlių, popierinių rankšluosčių, panaudotų tapetų, laminuoto bei kalkinio (padengto folija, celofanu, plastiku, bitumu) popieriaus.

Žalias „teletabis“ – stiklui: stiklo buteliams ir kitokiems stiklo indams, stiklinės pakuotės duženoms. Stiklo tara privalo būti švari, nuimti kamšteliai. Šiukštu, negalima žaliam „teletabiui“ atiduoti veidrodžio duženų, porceliano, keramikos, stiklinių vaistų buteliukų, elektros lempų, automobilio langų stiklų, taros, užterštos dažais ir tepalais.

Geltonas „teletabis“ – plastmasei ir metalui. Į šios spalvos konteinerius reikia mesti plastikinius butelius (ačiū visiems, kurie prieš įmesdami tokį butelį suspaus ir užsuks, taip sutaupydami vietos), plastikinę pakuotę nuo įvairiausių padažų, majonezo, jogurto, ploviklių, šampūnų, skalbikių šias talpas taip pat reikia praskalauti), polietileno maišelius, plėvelę, metalines pakuotės atliekas (dangelius, konservų dėžutes), skardines nuo gėrimų, „tetrapakų“ pakuotę. Bet geltonos spalvos konteineris nenori automobilių ir buities plastikinių prietaisų, pakelių nuo traškučių, žaislų iš plastiko, dažų ir cheminių medžiagų taros, medicininių priemonių pakuočių, aerozolinių flakonėlių, riebalais užterštos pakuotės (jogurto, majonezo ir kt. indelių).

Visų čia suminėtų atliekų jūs galite atsikratyti bet kada, kur tik yra konteineris. Jei užmiršite, kuri spalva kokiom atliekom, irgi ne bėda, ant konteinerio yra užrašai. RŪŠIUOJI, VADINASI GALVOJI.

Žaliosios atliekos

Visi sutinkame, kad trąšos yra gana brangios. Bet kažkodėl jų turėdami, jas išmetame kaip žaliąsias, biologiškai suyrančias atliekas, kai tuo tarpu galėtume iš jų pasigaminti puikaus komposto. Tai – smulkios šakos, lapai, nupjauta žolė, šiaudai, daržo atliekos. Kompostavimui tinka ir medžio pelenai, kiaušinių lukštai, kavos tirščiai, virtuvės atliekos. Konteinerius kompostavimui galite įsigyti UAB „Raseinių komunalinės paslaugos“: Raseiniuose, Žemaičių g. 10 (tel. (8 428) 52 284), Ariogaloje, Vytauto g. 2 (tel. (8 428) 5068) ir Viduklėje, Kęstučio g. 16 (tel. (8 428) 55 665). Daugiau informacijos rasite tinklalapyje http://www.rkomp.lt/

Bet jeigu kompostuoti žaliųjų atliekų nenorite, jas iš gyventojų nemokamai paima UAB „Raseinių vandenys“ dumblo tvarkymo aikštelėje Andrušaičių kaime (iškart už atliekų tvarkymo aikštelės). Žaliosios, biologiškai suyrančios atliekos šioje aikštelėje darbo dienomis priimamos nuo 9 val. iki 17 val., o šeštadieniais nuo 9 val. iki 16 val. Sekmadieniais aikštelė nedirba, tačiau gyventojai gali atvežti šios rūšies atliekas ir palikti prie vartų įrengtoje aikštelėje.

Kas į konteinerius netelpa

Iki šiol nemažas galvos skausmas buvo, kur dėti didelius namų apyvokos daiktus, t.y. baldus, buitinę techniką, elektros bei elektroninės įrangos daiktus, dviračius ir kt. O tokios atliekos kaip padangos, liuminescencinės lempos, akumuliatoriai ir galvaniniai elementai, panaudoti tepalai, transporto priemonių oro ir tepalo filtrai bei kt. yra priskiriami prie pavojingų atliekų.

Atskira atliekų rūšis- statybos ir griovimo atliekos, tokios kaip asbestinė stogo danga, betonas, plytos izoliacinės medžiagos, mišrios statybinės ir griovimo atliekos, kurių taip pat nevalia krauti į jokius konteinerius. Visas tokias atliekas vėlgi reikia vežti į Andrušaičius, į atliekų priėmimo aikštelę. Atliekos iš gyventojų priimamos nemokamai. Ši aikštelė trečiadieniais, ketvirtadieniais ir penktadieniais dirba nuo 11 val. iki 20 val. (pietūs nuo 15 val. iki 16 val.). Šeštadieniais ir sekmadieniais dirba nuo 9 val. iki 17.30 val. (pietūs nuo 13 val. iki 13.30 val.). Nedirba pirmadieniais ir antradieniais.

Be to, didelių gabaritų atliekos surenkamos ir momentinėse atliekų priėmimo aikštelėse. Jų grafikai (kur ir kada surenkama) yra paskelbtos tinklalapyje www.raseiniai.lt skiltyje „Ekologija/Atliekų tvarkymas“.

Visa informacija atliekų tvarkymo klausimais teikiama UAB „Raseinių komunalinės paslaugos“ (Raseiniai, Žemaičių g. 10) tel. (8 428) 51 585, Raseinių rajono savivaldybėje (8 428) 79 556, el. p. giedrius.butkus@raseiniai.lt

raseiniai_lt

Griežtai draudžiama kraštietis.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse, kopijuoti, dauginti, platinti ar kitaip atgaminti puslapio turinį be raštiško kraštietis.lt įkūrėjo sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti kraštietis.lt kaip pirminį informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią kraštietis.lt nuorodą.

Straipsnio žymos:

Komentarai (0)

Komentarų nėra


Rašyti komentarą

Už komentarų turinį tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę lankytojai, todėl kraštietis.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę. Mes pasiliekame teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus.

* - būtina užpildyti.


Visos teisės saugomos Visos teisės saugomos

Visos teisės saugomos. © 2014-2024 kraštietis.lt

Kopijuoti, dauginti, platinti ar kitaip atgaminti puslapio turinį galima tik gavus raštišką kraštietis.lt sutikimą.

krastietis.lt - Raseinių naujienos vertinamos 5.0 balais iš 5 , remiantis 32 skaitovų vertinimais.