Norite pranešti naujieną?
gitana@krastietis.lt

Nemokama reklama


Facebook draugai

3 dienos iki euro: sklandus perėjimas prie naujos valiutos priklausys nuo mūsų visų elgesio (0)

2014-12-30 00:17 | Airinas Jermolajevas

_33226021a8948ec1cfb9e871e5febbe6343 Lietuvos bankų padaliniai, 330 Lietuvos paštų, 14 kredito unijų skyrių ir 3 Lietuvos banko kasos baigia pasirengti nemokamam litų keitimui į eurus. Šis darbas bankuose prasidės sausio 1 d., paštuose ir kredito unijose – sausio 2 dieną.

Tačiau iki tol finansinių paslaugų teikėjų dar laukia karštas periodas. Gruodžio 31 – sausio 1 d. sandūroje ruošiant sistemas darbui su naująja valiuta, bus stengiamasi, kad beveik 3 mln. bankų klientų pajustų kuo mažiau nepatogumų dėl galimų laikinų paslaugų sutrikimų. Kita vertus, bankų atstovai pripažįsta, kad sklandus perėjimas prie euro priklausys ir nuo gyventojų elgesio sąmoningumo pirmosiomis sausio dienomis.

Atidėlioti finansinių reikalų neverta

Gruodžio 30 d., 31 d. ir sausio 1 d. Lietuvos pašto skyriai nedirbs. Pasak bendrovės generalinės direktorės Linos Minderienės, metų sandūroje bus atnaujinama Lietuvos pašto informacinė sistema ir atliekami kiti būtiniausi parengiamieji darbai, siekiant kruopščiai pasirengti darbui su naująja valiuta ir nemokamam litų keitimui nuo sausio 2 d.

„Nors iki euro įvedimo Lietuvoje liko dar kelios dienos, paštų darbuotojai yra pasirengę padėti gyventojams, atsakyti į rūpimus klausimus ir užtikrinti sklandų valiutos keitimą. Taip pat norime priminti, kad skubėti į paštus keisti litų į eurus nėra būtinybės – šią paslaugą nemokamai Lietuvos paštas teiks du mėnesius, tad kviečiame paštuose apsilankyti patogiu metu ir išvengti eilių“, – tvirtino Lietuvos pašto generalinė direktorė Lina Minderienė.

Bankuose ir kredito unijose pasirengimas euro įvedimui derinamas su klientų aptarnavimo darbais – gruodžio 29-30 dienomis klientai daugelyje skyrių aptarnaujami įprastu režimu. Tačiau gruodžio 31 d. bus dirbama sutrumpintu režimu. Beveik visi bankų skyriai klientus aptarnaus iki 13.30-14 val., kredito unijų padaliniai – iki 12-15 valandos. Po to bankinės sistemos bus ruošiamos darbui su naująja valiuta.

„Atidėlioti finansinių reikalų paskutinėms metų minutėms neverta ne tik dėl sutrumpinto skyrių darbo laiko, bet ir sutrumpintų pervedimų terminų. Gruodžio 31 d. lėšų pervedimo litais nurodymą bankams reikia pateikti iki 12 valandos – pavėlavus lėšos gavėjus pasieks jau eurais sausio 1 ar 2 d., perskaičiavus jas pagal oficialų kursą“, – sakė Lietuvos bankų asociacijos prezidentas Stasys Kropas.

E. bankininkystės paslaugos sausio 1 d. gali neveikti

Daugelis bankų ir kredito unijų jau įspėjo savo klientus apie specialų paslaugų teikimo režimą gruodžio 31 – sausio 1 d. Mokėjimų, elektroninės ir mobiliosios bankininkystės paslaugos daugelyje bankų ir unijų nebus teikiamos nuo gruodžio 31 d. popietės iki sausio 1 d. ryto arba dar ilgesnio termino – tai priklauso nuo konkretaus paslaugos teikėjo.

„Gyventojams itin rekomenduotume išsamiai susipažinti su savo banko informacija apie atskirų paslaugų teikimo grafiką gruodžio 31 – sausio 2 dienomis. Vieningos taisyklės čia nėra – kiekvienas bankas savarankiškai planuoja sistemų perjungimą darbui su eurais“, – sakė S. Kropas.

Lietuvos bankų asociacijos vadovo teigimu, kai kurių paslaugų kokybė pirmosiomis metų dienomis priklausys ir nuo klientų veiksmų: „Jei nėra būtinybės, sausio 1-ąją nevertėtų vien iš smalsumo žiūrėti, kaip pasikeitė skaičiai į eurus sąskaitų išrašuose – masinis klientų prisijungimas prie e. bankininkystės sistemų gali įtakoti lėtesnį jų darbą“.

Naktį iš gruodžio 31 d. į sausio 1 d. maždaug nuo 23 val. iki 0.30 ar 1 val. nakties gali kilti laikinų sutrikimų naudojantis mokėjimo kortelėmis, taip pat lėšų išgryninimu bankomatuose. Todėl rekomenduojama išvykstantiems iš namų naujametinę naktį turėti šiek tiek lėšų grynaisiais.

Litų keitimas į eurus: skubėti neverta

Jau sausio 1 d. bankai ir Lietuvos banko kasos pradės nemokamą grynųjų litų keitimą į eurus – ketvirtadienį duris atvers 41 keitimo vieta. Sausio 2 d., penktadienį, litai į eurus bus nemokamai keičiami beveik 700 keitimo vietų: 343 bankų padaliniuose, 330-yje Lietuvos paštų, 14-oje kredito unijų skyrių, 3 Lietuvos banko kasose.

Sausio 3 d., šeštadienį, litai į eurus bus keičiami daugiau nei 350, o sausio 4 d., sekmadienį – daugiau nei 250 keitimo vietų. Nuo sausio 5-osios darbo dienomis vėl veiks maksimalus skaičius iš anksto numatytų keitimo vietų.

Kaimyninės Latvijos pavyzdys parodė, kad pirmosiomis savaitėmis keitimo vietose nusidriekia nemenkos klientų eilės. Siekdami to išvengti Lietuvoje veikiantys bankai, Lietuvos paštas ir kredito unijos apmokė kelis tūkstančius su klientais dirbsiančių darbuotojų, keli šimtai darbuotojų priimti papildomai. Bankai ir Lietuvos paštas pakoregavo savo skyrių darbo laiką – visą sausio mėnesį jie dirbs ilgiau nei įprastai.

„Norint, kad nesusidarytų klientų eilės, labai svarbus ir gyventojų elgesys. Pirmosiomis sausio savaitėmis litus į eurus siūlytume keisti tik esant būtinam reikalui. Pavyzdžiui, šių paslaugų tikrai prireiks smulkiesiems verslininkams, norint gauti grąžai skirtų eurų. Taip pat lietuvišką valiutą pasikeisti reikės iš šalies išvykstantiems užsienio svečiams. Gyventojai, laikantys santaupas grynaisiais, tikrai sutaupys laiko, jei neskubės jų iškeisti pirmosiomis 2015 m. dienomis. Juolab kad išsikeisti litus į eurus bus galima ir gerokai vėliau“, – sakė Lietuvos centrinės kredito unijos valdybos pirmininkas Fortunatas Dirginčius.

Lietuvos bankų asociacijos vadovas S. Kropas atkreipė dėmesį, kad dar galima suspėti per šiuos metus turimus litus padėti į banko sąskaitą, kur jie sausio 1 d. nemokamai automatiškai bus pakeisti į eurus.

Litus į eurus paštai ir kredito unijos nemokamai keis iki 2015 m. kovo 1 d., 343 bankų skyriai – iki 2015 m. birželio 30 d., 89 bankų skyriai – iki 2015 m. gruodžio 31 d. (tik litų banknotus). Lietuvos bankas litus į eurus nemokamai keis neribotą laiką.

Litų į eurus keitimo vietų žemėlapį bei darbo laiką galima rasti interneto svetainėje www.euras.lt arba sužinoti paskambinus nemokama euro linija 8 800 34 528.

Griežtai draudžiama kraštietis.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse, kopijuoti, dauginti, platinti ar kitaip atgaminti puslapio turinį be raštiško kraštietis.lt įkūrėjo sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti kraštietis.lt kaip pirminį informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią kraštietis.lt nuorodą.

Straipsnio žymos:

Komentarai (0)

Komentarų nėra


Rašyti komentarą

Už komentarų turinį tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę lankytojai, todėl kraštietis.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę. Mes pasiliekame teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus.

* - būtina užpildyti.


Visos teisės saugomos Visos teisės saugomos

Visos teisės saugomos. © 2014-2024 kraštietis.lt

Kopijuoti, dauginti, platinti ar kitaip atgaminti puslapio turinį galima tik gavus raštišką kraštietis.lt sutikimą.

krastietis.lt - Raseinių naujienos vertinamos 5.0 balais iš 5 , remiantis 32 skaitovų vertinimais.